В празничния календар на всеки народ има специални дни, в които се отдава почит на Духовната му връзка с Бог. За еврейския народ това e Шавуот – денят, в който Бог чрез Мойсей му дава Тората. Това се случва 7 седмици след Спасението от робството в Египет. Отбелязва се на 50-ия ден след Песах и както традицията повелява, настъпва вечерта след изгрева на трите звезди. Тази година празникът ще настъпи след броени часове. В предаването " Познати и непознати" от 10 юни припомнихме библейската легенда. Сторихме това с помощта на София Коен - дългогодишен председател на Централния израилтянски духовен съвет. " Шавуот е един от трите най-свети празници в еврейския календар заедно с Песах и Сукот – разказва София Коен. И трите са свързани с Изхода и прехода през пустинята към Обетованата земя. Шавуот символизира брака, съюза между еврейския народ и Бог; символизира момента, в който Бог дава Закона, изразен в 10-те божи заповеди; момента, в който евреите все още не са получили земята си, но вече имат Закон. Тората всъщност е гласът на Бог на земята. Това са думите, чрез които небесата ни говорят, но е безценно, че вече ги имаме и написани. Писаното слово остава, има своята сила и тежест и съпровожда еврейския народ и до ден днешен такова, каквото е дадено на планината Синай. Този празник по някакъв начин е момента, в който еврейският народ става народ." – какво още разказа София Коен - чуйте в звуковия файл:
Наред с религиозните празнични ритуали, както всички народи, така и еврейският, е установил конкретни обичаи и традиции. "Няма изрични заповеди и закони какво точно да се прави по време на Шавуот – разказва София Коен. Когато настъпи Шавуот ние отделяме много време за четене на Тора и изучаването ѝ. Има традиция да се остане цяла нощ в синагогата и да се учи през цялата нощ. Задължително е по време на молитвите да се прочетат на висок и силен глас 10-те божи заповеди, които са и основата на Закона – един Закон, който е залегнал във всички аврамистични религии, а и в основата на законите на цивилизования свят. И има смисъл, и е важно във всеки един момент да си спомняме, че тези закони са святи и общочовешки и поставят здрава основа, на която да стъпим и като общество и като народ...
Ние вярваме, че четенето на Тората и спазването на Закона е това, което ни съхранява като народ, но сме и убедени, че законите на Бог ни правят по-добри хора, те ни помагат да живеем по-правилно и да имаме взаимоотношения с околните и света така, че да съхраним света, в който живеем за поколенията. Четенето и преповтарянето на едно и също нещо всяка година, всеки празник - това е начина по който се съхраняваме, пазим паметта и продължаваме напред с увереност, че сме на правия път... Спазването на законите и прилагането на тази любов на Бог към хората и любов на хората един към друг правят така, че дори и в моменти на трагедия да намираме надежда и опора един в друг. Нашият свят и в момента преживява огромни трагедии. Огромни човешки трагедии се развиват пред очите ни и само чрез спазването на законите и чрез актове на добрина и любов можем да превърнем трагедията в надежда." Какво още разказа София Коен – чуйте в звуковия файл.
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg