В рамките на Международния месец за информираност за сколиоза, София ще бъде домакин на значимо събитие – Международен форум "Заедно срещу сколиозата". Събитието ще се проведе на 29 юни 2024 г. в Международното висше бизнес училище и ще събере водещи специалисти от България и чужбина. Целта на форума е да повиши осведомеността за триизмерната деформация на гръбначния стълб – сколиоза.
Сколиозата засяга между 5-10% от населението, като най-често засегнатите са деца на възраст между 9 и 16 години. Причината за развитието на това гръбначно изкривяване все още е неизвестна и често остава недиагностицирана навреме, което може да доведе до сериозни последици за здравето и качеството на живот в бъдеще.
Петър Петров, кинезитерапевт и основен участник в събитието, сподели в ефира на "Нашият ден": "Основната цел на форума е да осъществи социално събитие, като съберем общността от хора, които имат проблем със сколиозата или друг тип гръбначни изкривявания, и да им дадем възможност да се запознаят с адекватните мерки, методи и възможности за лечение."
Форумът ще обхване разнообразни теми, свързани с рехабилитацията на гръбначния стълб. "Ще има лекции, презентации и информация за консервативно лечение, както и за оперативните възможности за лечение. Подготвили сме и панел, в който е включен психолог. Ще се разиграят различни психологически ролеви игри, които да обяснят работата на психолога в този случай", добави Петров.
Търсенето на причините за наличието на сколиоза е в ход, като в момента витамин D се изследва като потенциален фактор. "Сколиозата се открива най-често в предпубертета и ранния пубертет, тъй като тогава е и най-бурният растеж. Ако е имало наченка по-рано, тя не е била добре изразена и в момента на бурния растеж вече се откроява и има случаи, в които за месец-два може да се вдигне с 10-20 градуса ъгъла на изкривяване", обясни Петров.
В България се използва и "Шрот метод", специализирана методика за работа с гръбначни изкривявания, която е с повече от 100-годишна история. "Методът дава много добри резултати, когато имаме добра комуникация с пациента. Нашата работа може да бъде определена като 30% от целия процес, останалият процент е отговорност от страна на пациента. Трудно е, защото се работи с пациенти в специфична възраст. Включваме и корсетолечение, когато е необходимо", поясни Петров.
Родителите често забелязват, че детето има проблем, но сколиозата може да бъде диагностицирана късно. "Ранното откриване води до много добри резултати. След 50 градуса, препоръката вече е оперативно лечение", заключи Петров.
Международният форум "Заедно срещу сколиозата" ще насърчи обмена на опит, контакти и добри практики, както и ще подкрепи засегнатите от гръбначната деформация.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
На 4 декември 2023 г. в един студен зимен ден фондация "Мама има работа" прави първата си стъпка към света, като юридическо лице. "През 2024 г., първата ни пълна година, ние не просто съществувахме – ние започнахме да градим – казват основателите. – Представихме си свят, в който жените не са ограничени от предразсъдъци или очаквания, а са свободни да..
Една среща в ефира на "Terra Култура", озаглавена "На учителя – с любов" – между българския физик и един от уважаваните учители в Благоевград Стефан Михалков и неговите изявени възпитаници Димитър Войводов и Аркадий Каленников. Учениците са от отбора, спечелил бронзови медали на Международния турнир на младите физици (IYPT), който се проведе от 29..
Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..
Започва инициативата "Плувно лято 2025" в Момчилград в Комплекс "Басейна". Програмата е насочена към децата от 6 до 12 години от града и населените места в общината. Целта е не само да най-малките да усвоят основни плувни умения, но и да водят по-активнен начин на живот през лятната ваканция. Курсът по плуване ще се провежда под ръководството на..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg