Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София става домакин на Международен форум за борба със сколиозата

| обновено на 12.06.24 в 12:33

В рамките на Международния месец за информираност за сколиоза, София ще бъде домакин на значимо събитие – Международен форум "Заедно срещу сколиозата". Събитието ще се проведе на 29 юни 2024 г. в Международното висше бизнес училище и ще събере водещи специалисти от България и чужбина. Целта на форума е да повиши осведомеността за триизмерната деформация на гръбначния стълб – сколиоза.

Сколиозата засяга между 5-10% от населението, като най-често засегнатите са деца на възраст между 9 и 16 години. Причината за развитието на това гръбначно изкривяване все още е неизвестна и често остава недиагностицирана навреме, което може да доведе до сериозни последици за здравето и качеството на живот в бъдеще.

Петър Петров, кинезитерапевт и основен участник в събитието, сподели в ефира на "Нашият ден": "Основната цел на форума е да осъществи социално събитие, като съберем общността от хора, които имат проблем със сколиозата или друг тип гръбначни изкривявания, и да им дадем възможност да се запознаят с адекватните мерки, методи и възможности за лечение."

Форумът ще обхване разнообразни теми, свързани с рехабилитацията на гръбначния стълб. "Ще има лекции, презентации и информация за консервативно лечение, както и за оперативните възможности за лечение. Подготвили сме и панел, в който е включен психолог. Ще се разиграят различни психологически ролеви игри, които да обяснят работата на психолога в този случай", добави Петров.

Търсенето на причините за наличието на сколиоза е в ход, като в момента витамин D се изследва като потенциален фактор. "Сколиозата се открива най-често в предпубертета и ранния пубертет, тъй като тогава е и най-бурният растеж. Ако е имало наченка по-рано, тя не е била добре изразена и в момента на бурния растеж вече се откроява и има случаи, в които за месец-два може да се вдигне с 10-20 градуса ъгъла на изкривяване", обясни Петров.

В България се използва и "Шрот метод", специализирана методика за работа с гръбначни изкривявания, която е с повече от 100-годишна история. "Методът дава много добри резултати, когато имаме добра комуникация с пациента. Нашата работа може да бъде определена като 30% от целия процес, останалият процент е отговорност от страна на пациента. Трудно е, защото се работи с пациенти в специфична възраст. Включваме и корсетолечение, когато е необходимо", поясни Петров.

Родителите често забелязват, че детето има проблем, но сколиозата може да бъде диагностицирана късно. "Ранното откриване води до много добри резултати. След 50 градуса, препоръката вече е оперативно лечение", заключи Петров.

Международният форум "Заедно срещу сколиозата" ще насърчи обмена на опит, контакти и добри практики, както и ще подкрепи засегнатите от гръбначната деформация.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26