Министерството на труда и социалната политика стартира кандидатстването за високотехнологични помощни средства за над 3300 хора с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост и за изпълнението му са предвидени 24 млн. лв. Повече за програмата разказва рехабилитаторът и съосновател на Асоциацията на хора с увреждания Георги Петлешков.
В началото на разговора Петлешков заявява, че няма пряко участие в инициативата, но е решил да се ангажира с нейното популяризиране.
Крайният срок за кандидатстване е 17 юли, а условията и необходимите документи могат да бъдат намерени на сайта ма МТСП. Заявленията се приемат от Агенцията по социално подпомагане.
Високотехнологичните помощни средства са предназначени за хора със зрителни, слухови и двигателни увреждания. Устройствата, които могат да бъдат получени безплатно са разнообразни – брайлови четци, индивидуално изготвени протези, компактни устройства за преодоляване на стълби, електрически моторчета за инвалидни колички.
Петлешков, който от 10 години се занимава с рехабилитация на хора с гръбначно-мозъчни травми, посочва като най-голям проблем у нас липсата на удобна инфраструктура както в населените места, така и в жилищните сгради. Същевременно около 70 хил. души са принудени да бъдат в инвалидна количка без възможност за свободно придвижване. Ето защо притежаването на мобилен и компактен уред за изкачване и слизане по стълби би представлявало огромно облекчение за човек с двигателни увреждания, заявява Петлешков.
При подаването на документи кандидатите трябва да подадат и свидетелство за ТЕЛК, а в случай, че става дума за пациент в инвалидна количка е необходимо и медицинско удостоверение от личен лекар, гласящо: "Физически и психически годен да управлява инвалидна количка/моторче за инвалидна количка."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg