Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Велков и Радослав Парушев:

За политическата сцена и литературните визии за съвременната реалност

| обновено на 13.06.24 в 12:07
Радослав Парушев, Светлозар Желев и Анди Велков (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Писателите Андрей Велков и Радослав Парушев гостуват в ефира на “Нашият ден”, за да обсъдят последните избори за Народно събрание и Европейски парламент, политическата ситуация в страната и в чужбина, както и възможното бъдеще пред нас.

Радослав Парушев, адвокат и един от водещите специалисти по интелектуално и авторско право в България, сподели своите наблюдения относно променящата се реалност след 2020 г. и нейното отражение върху литературата. Той отбеляза, че реалността след началото на 2020 г. е започнала да предлага такива дистопии, че писателите трудно успяват да ги догонят. Парушев заяви: "Точно това, което в момента се случва, аз не съм го описвал, но някъде след 2020 г., след началото на 2020 г. реалността започна да предлага такива дистопии, че писателят не може да ги догони. Научната фантастика се оказа безпомощна след началото на 2020 г., предвид реалността, която се случва." Той добави, че ако преди три години някой беше казал, че ще има война в Европа повече от две години или че НДК ще бъде заградено с лента, той би го повярвал.

Андрей Велков, политолог, маркетолог и специалист по политически маркетинг, сподели своите мисли за текущите политически събития и бъдещите си литературни проекти. В момента той пише книга, озаглавена "Реквием за една държава", която разглежда събитията в една държава, наподобяваща България от 2021 г. насам. Велков изрази своята изненада и затруднения как да пресъздаде тези събития, като заяви: "И в момента това, което се случва в последните години, аз съм в лек потрес как трябва да го пресъздам, или трябва малко да съкратя книгата, или тя трябва да бъде над 30 тома."

По време на разговора бе обсъдена и текущата политическа ситуация в България. Велков и Парушев изразиха своите мнения за предизборната кампания и поведението на политическите партии. Велков спомена теорията, че партия "Величие" не са искали да влизат в парламента, а само да вземат субсидията, което според него е обърнало избирателите от политическия процес и довело до нихилизъм: "Комуникацията, която осъществиха политическите партии, съвсем обърнаха избирателя от политическия процес, чуха се гласове, че това е нихилизъм."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55