Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Велков и Радослав Парушев:

За политическата сцена и литературните визии за съвременната реалност

| обновено на 13.06.24 в 12:07
Радослав Парушев, Светлозар Желев и Анди Велков (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Писателите Андрей Велков и Радослав Парушев гостуват в ефира на “Нашият ден”, за да обсъдят последните избори за Народно събрание и Европейски парламент, политическата ситуация в страната и в чужбина, както и възможното бъдеще пред нас.

Радослав Парушев, адвокат и един от водещите специалисти по интелектуално и авторско право в България, сподели своите наблюдения относно променящата се реалност след 2020 г. и нейното отражение върху литературата. Той отбеляза, че реалността след началото на 2020 г. е започнала да предлага такива дистопии, че писателите трудно успяват да ги догонят. Парушев заяви: "Точно това, което в момента се случва, аз не съм го описвал, но някъде след 2020 г., след началото на 2020 г. реалността започна да предлага такива дистопии, че писателят не може да ги догони. Научната фантастика се оказа безпомощна след началото на 2020 г., предвид реалността, която се случва." Той добави, че ако преди три години някой беше казал, че ще има война в Европа повече от две години или че НДК ще бъде заградено с лента, той би го повярвал.

Андрей Велков, политолог, маркетолог и специалист по политически маркетинг, сподели своите мисли за текущите политически събития и бъдещите си литературни проекти. В момента той пише книга, озаглавена "Реквием за една държава", която разглежда събитията в една държава, наподобяваща България от 2021 г. насам. Велков изрази своята изненада и затруднения как да пресъздаде тези събития, като заяви: "И в момента това, което се случва в последните години, аз съм в лек потрес как трябва да го пресъздам, или трябва малко да съкратя книгата, или тя трябва да бъде над 30 тома."

По време на разговора бе обсъдена и текущата политическа ситуация в България. Велков и Парушев изразиха своите мнения за предизборната кампания и поведението на политическите партии. Велков спомена теорията, че партия "Величие" не са искали да влизат в парламента, а само да вземат субсидията, което според него е обърнало избирателите от политическия процес и довело до нихилизъм: "Комуникацията, която осъществиха политическите партии, съвсем обърнаха избирателя от политическия процес, чуха се гласове, че това е нихилизъм."

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50