"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23-годишният Максим Цеков. Той е лауреат от престижни музикални конкурси и вече развива кариерата си в Австрия и Германия.
Талантът му е открит от голямата българска цигуларка Дина Шнайдерман, а на 11 години той играе ролята на малкия Паганини във филма "Цигулар на дявола" с участието на звездата Дейвид Гарет. Максим Цеков беше солист и концертмайстор на оркестър „Кантус Фирмус“, а публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодичните и виртуозни творби на Франц Шуберт (Рондо за цигулка в ла мажор), Пьотър Илич Чайковски (Серенада и Мелодия оп. 42), Едуард Елгар (Salut D’Amour), Хенрик Виенявски (Полонеза №1), както и новата цигулкова пиеса – „Смиляна“, написана за събитието от композитора Георги Андреев. Неповторимото преживяване беше допълнено от атрактивни визуални ефекти.
Ето какво сподели Максим Цеков в ефира на "Нашият ден": „Този проект е нещо много ценно и специално за мен. Той е насочен към бъдещето на класическата музика, синхронизирана с мултимедия – за мен това е нещо фантастично отново да съм на сцена с този оркестър. Любовта ми към цигулката може би се роди покрай моите първи учители - Дина Шнайдерман и Иван Димитров, но любовта към музиката се разви покрай моята сестра, която пееше. Аз съм австриец с български произход и се чувствам по специален начин в България и пред българската публика. За мен всеки концерт е нещо специално.“
Чуйте в звуковия файл!
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg