С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение.
Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с поредица от концерти из цялата страна.
"Нашата професия е почти магия. Когато публиката влезе в залата, трябва да излезе извън ежедневието си, извън злободневния комфорт – малко да се посмее, да поплаче, да пренареди ценностната си система, да преоткрие приятелите си, да види хубавите неща в този живот" – така Горанов описва магията, която иска да сподели със своите почитатели.
"Не казвай сбогом тази нощ" е песен, създадена през 2016 година, с която българските слушатели се запознават сега, след като Jeason Brad Lewis режисира красив музикален клип със специалното участие на Диляна Попова. Горанов разказва, че песента се е появила като експеримент, а музиката, текстът и аранжиментът са дело на Ивайло Терзиев.
Разговорът се пренася в спомена за времената в хор "Бодра смяна", когато Горанов прави първите си музикални стъпки под ръководството на диригента проф. Бончо Бочев. Репертоарният и концертен размах, както и възможността да пътува и преживява магични моменти в ранна възраст пораждат в Горанов мечтата да превърне музиката в свой живот.
"Когато пиеш вода от извора, няма как да не се запалиш да се занимаваш с това. Музиката е най-висшият език между разумните същества. Тези вибрации нямат граница, нямат пречка – или нещо ти харесва, или не ти харесва, независимо на какъв език се пее", заявява Горанов.
В своите концерти Орлин Горанов обича да събира музиканти от различни поколения, с които експериментира и създава нови аранжименти. Този път сцената певецът ще сподели с редица виртуозни музиканти – Цецо Недялков, Кристиан Илиев, Радо Казачев, Ечи Димитров, Денис Попстоев и струнното трио Flawless.
Спектаклите "50 години магия" предстоят на летните сцени в Пловдив (26 юни), Шумен (28 юни), Велико Търново (5 август), Плевен (6 август), Стара Загора (9 август). Във Варна ще се състои концерт на 10 октомври, който ще загатне какво предстои в Зала 1 на НДК на 19 ноември.
"Искам да се съберем на тези дати ида помечтаем малко. Магия е всеки един миг в който аз се качвам на сцената, завесата се отваря и пред мен е Нейно величество публиката.", казва Горанов, за когото освен музика, текст, аранжимент и изпълнител съществува още един елемент, необходим, за да бъде завършена една песен – публиката.
Разговорът Орлин Горанов завършва с поканата: "Скъпи приятели – магия. Заповядайте, за да празнуваме заедно!"
В края на юни известната пианистка от китайски произход Фан Кон за първи път се срещна с българските почитатели на класическата музика в рамките на 56-ите Софийски музикални седмици. В зала "България" се състоя премиерен концерт на Симфоничен оркестък от Чанша – Китай със солист Фан Кон – пиано и диригент Фан Тао. По време на своето посещение..
В предаването ще прозвучи запис на операта "Орфей и Евридика" от Глук, осъществен в Лондон през 1981 г. "Орфей и Евридика" е първата от "реформаторските" опери на Глук, в които той се опитва да замести сложните сюжети и свръхсложна музика на опера серия с "благородна простота" в музиката и действието. Глук започва да пише операта си "Орфей и..
В Кюстендил от днес до 13 юли 2025 ще се проведе петото издание на фестивала Хисарлъка Experience. Сред музикалните акценти в тазгодишната програма присъстват имена като Графа, Baba Zula, "Анимационерите", Soul Weapons, Kottarashky & Sando, Heptagram и Sun Dragon. Повече за "фестивала на преживяванията" в "Нашият ден" разказва Борислава Янакиева, един..
В "Нашият ден" гостува Димитър Костанцалиев , диригент на младежкия камерен хор "Охана", който спечели "Гран при на нациите" в Орхус, Дания, както и златен медал на Европейските хорови игри 2025 в категория "Сакрална музика". Българският младежки хор е постигнал успех на международния форум, събрал повече от 6 000 хористи от 39 държави –..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента." Емоционален, увлекателен и елегантен разказът на Мирослава Кацарова ни връща към началото на летните концерти, които вече четвърта година радват гостите на двора и градината, които всеки може да..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg