С неподражаемия си глас и артистична харизма Орлин Горанов вече повече от половин век е на върха на българската музикална сцена. Обичаният от поколения българи певец е в студиото на "Нашият ден", за да говори за предстоящите срещи с публиката и нестихващото творческо вдъхновение.
Орлин Горанов ще отпразнува своите "50 години магия" с поредица от концерти из цялата страна.
"Нашата професия е почти магия. Когато публиката влезе в залата, трябва да излезе извън ежедневието си, извън злободневния комфорт – малко да се посмее, да поплаче, да пренареди ценностната си система, да преоткрие приятелите си, да види хубавите неща в този живот" – така Горанов описва магията, която иска да сподели със своите почитатели.
"Не казвай сбогом тази нощ" е песен, създадена през 2016 година, с която българските слушатели се запознават сега, след като Jeason Brad Lewis режисира красив музикален клип със специалното участие на Диляна Попова. Горанов разказва, че песента се е появила като експеримент, а музиката, текстът и аранжиментът са дело на Ивайло Терзиев.
Разговорът се пренася в спомена за времената в хор "Бодра смяна", когато Горанов прави първите си музикални стъпки под ръководството на диригента проф. Бончо Бочев. Репертоарният и концертен размах, както и възможността да пътува и преживява магични моменти в ранна възраст пораждат в Горанов мечтата да превърне музиката в свой живот.
"Когато пиеш вода от извора, няма как да не се запалиш да се занимаваш с това. Музиката е най-висшият език между разумните същества. Тези вибрации нямат граница, нямат пречка – или нещо ти харесва, или не ти харесва, независимо на какъв език се пее", заявява Горанов.
В своите концерти Орлин Горанов обича да събира музиканти от различни поколения, с които експериментира и създава нови аранжименти. Този път сцената певецът ще сподели с редица виртуозни музиканти – Цецо Недялков, Кристиан Илиев, Радо Казачев, Ечи Димитров, Денис Попстоев и струнното трио Flawless.
Спектаклите "50 години магия" предстоят на летните сцени в Пловдив (26 юни), Шумен (28 юни), Велико Търново (5 август), Плевен (6 август), Стара Загора (9 август). Във Варна ще се състои концерт на 10 октомври, който ще загатне какво предстои в Зала 1 на НДК на 19 ноември.
"Искам да се съберем на тези дати ида помечтаем малко. Магия е всеки един миг в който аз се качвам на сцената, завесата се отваря и пред мен е Нейно величество публиката.", казва Горанов, за когото освен музика, текст, аранжимент и изпълнител съществува още един елемент, необходим, за да бъде завършена една песен – публиката.
Разговорът Орлин Горанов завършва с поканата: "Скъпи приятели – магия. Заповядайте, за да празнуваме заедно!"
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg