Как от дистанцията на времето един съвременен дизайнер създава нови плакати за стари испански филми, оставили следа в киното – разговор в "Нашият ден" с дизайнера Ерина Боянова за авторската ѝ изложба "Кино Испания: плакати за филми с награди".
Домакин на изложбата "Кино Испания: плакати за филми и награди" е Институт Сервантес – София. Серията от седем нови плаката на емблематични испански филми от 50-те години до днес е естествено продължение на проекта "Мода Испания", разказва Боянова. Изложбата следва същата хронологична рамка и по сходен начин изследва взаимоотношенията и ключовите моменти в развитието на испанската култура.
Отправна точка на изложбата е филмът от 1956 година "Главната улица" (Calle Mayor) на режисьора Хуан Антонио Бардем. По думите на Боянова историческият контекст в Испания има своя линия на развитие, която се отразява в културата и обществото. Седемте избрани филма разкриват тези взаимоотношения през различните десетилетия.
Избраните филми са отличени с филмови награди – това е едновременно логична рамка и иронична гледна точка в изложбата, споделя Боянова. Художничката изброява заглавията, които е подбрала в проекта: Calle Mayor (1956 г.) реж. Хуан Антонио Бардем, El verdugo (1963 г.) реж Луис Гарсия Берланга, Ese oscuro objeto del deseo (1977 г.) реж. Луис Бунюел, Volver a empezar (1982 г.) реж. Хосе Луис Гарсия, Abre los ojos (1997 г.) реж. Алехандро Аменабар, Volver (2006 г.) реж. Педро Алмодовар, La novia (2015 г.) реж. Паула Ортис Алварес.
Изложбата "Кино Испания: плакати за филми с награди" се открива на 19 юни от 19 ч. в Институт Сервантес и може да бъде видяна до 19 юли.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg