Света гора! На малката площ на автономната монашеска република поклонниците могат да се помолят в 20 православни манастира. Заедно с тях има 12 скита и над 600 килии. Общото население на Атон е близо 1500 души. Правилата за посещение не са сложни, но няма да бъдете допуснати ако сте от женски пол или не сте получили виза. В случай, че изпуснете ферибота до святото място, трябва да чакате до следващия ден или да наемете лодка. Скромното облекло с покрити ръце и крака е задължително. Пушенето е забранено почти навсякъде на Атон, освен на строго определени места. Внасянето на алкохол и месни продукти също не е препоръчително. Ще трябва да се задоволите с постните манастирски гозби два пъти дневно. И не бива да забравяте, ме монасите не са гидове или обекти за фотоси. Можете да ги снимате само с изричното им разрешение, а въпросите към тях трябва да са почтителни. Защо ви ги разказвам тези неща? Ами понеже в звуковия файл по-долу ще чуете разговора ми с Александър Шахов, който е посещавал Атон четири пъти и наистина има какво да сподели за своите усещания и наблюдения в монашеската обител.
Бях изненадана да науча от Александър Шахов, че наистина не пускат жени в Света гора, но рестрикциите спрямо женските животни изобщо не са верни. Според моя събеседник там монасите отглеждат и кози, и овце за мляко. А понеже ловът и оръжията са забранени, наоколо има дивеч в изобилие. И не е трудно да се срещнеш очи в очи с миролюбива лисица. Аз обаче се поинтересувах човек може ли свободно да разпита монасите какъв е подтика им да се откажат от мирския живот. Александър каза, че в нашия манастир е общувал с отец Климент, който е преподавал икономика в Белгия.
Понякога пътят към Бога е последна инстанция на надеждата, но мнозина търсят отговори, мир и възвишено вълнение. Вярата отвежда Александър Шахов отново и отново в българския манастир "Свети Георги Зограф", където често помага и с труд.
Нашият манастир води началото си от края на девети и началото на десети век. Най-ранният документ за съществуването му е датиран от 980 година. Според преданието той е основан от трима братя – Мойсей, Аарон и Иоан Селима от Охрид през 919 година. Монасите не знаели кого от светиите да изберат за покровител. Те приготвили дъска, върху която да изобразят лика му, поставили я в църквата и с молитви призовали Господ да им открие името на светеца. На сутринта с голяма почуда видели върху парчето дърво образа на свети Георги. Поради чудотворното „изографисване“ на иконата и манастирът е наречен Зограф. На Атон знаменията свише са навсякъде.
Александър Шахов, разговорът с когото ни отведе в Света гора, казва, че си заслужава човек да отиде там, стига да го вълнува. А и в нашия манастир може да се види неръкотворната икона на Свети Георги. Преданието твърди, че в мига, когато тя се появила на Атон, в един сирийски манастир (Фануилската света обител), образът на свети Георги от иконостаса изчезнал ненадейно. Тогава монасите чули глас от небето, който им казвал, че великомъченикът си е избрал нов манастир и те трябва да го последват там. Това се оказала Зографската обител в Света гора. А Фануилската чудотворна икона, и до днес се съхранява в съборната църква. Може би същия глас чуват владиците от Демократична република Конго и от Кения, които Александър е срещнал в Света гора.
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg