Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Смелост за истината": 40 години от смъртта на Мишел Фуко

Публична лекция в Театрална зала, Ректорат – 19 юни от 17:30 ч.

Снимка: СУ

Философията може да бъде разглеждана като разговор с нашите предци. "Смелост за истината" е събитието, с което ще бъде отбелязана 40-годинината от смъртта на Мишел Фуко – един от най-значимите и цитирани философи на изминалия век. За съвременното звучене на Фуко и предстоящото събитие в "Нашият ден" разказва проф. Стоян Ставру от секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология на БАН.

На 25 юни се навършват 40 години от смъртта на големия европейски мислител. По този повод утре (19 юни) от 17:30 ч. в Театрална зала, Ректорат на Софийския университет, ще се състои публичната лекция, озаглавена "Смелост за истината". Това е името на последния курс лекции (1983-1984), който Мишел Фуко изнася непосредствено преди смъртта си – неговото своеобразно завещание, пояснява проф. Ставру.

Събитието е организирано от Издателска къща КХ – ИК "Критика и хуманизъм", Културния център на СУ и Секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология, БАН.

По думите на проф. Ставру цикълът лекции се занимава с въпроса какво основание се дава, за да може в демократичната игра истинният дискурс да надделее над лъжливия. Как разбираме кое е истина в нашите демократични общества, пита Фуко. Въпрос, който проф. Ставру намира за все по-актуален и объркващ.

Фуко свързва истината с етоса, като, без да заема ясна позиция, изследва генеалогиите на самото понятие "истина". В  съвременното демократично общество, в което всеки има право да говори публично, истината се заявява не от най-добрите, а от най-многобройните, коментира проф. Ставру.

Понятието паресия, което произхожда от гръцки език и означава "говорене на истината" също е въведено от Фуко. Паресията се отнася както до смелостта да кажеш всичко, което трябва да бъде казано за истината, така и до способността да се изправиш пред истината – дори когато тя е болезнена. 

Истината започва от вътрешната грижа за себе си – от подготовката да говориш смело за нея. Това, по думите на госта, е вид критика към демокрацията, която е основана на мнението на мнозинството, без да дава трибуна на тези, които полагат тази грижа към себе си и истината. Проф. Ставру изразява мнението, че все по-рядко срещаме подобно явление в политическите взаимодействия, а етиката на добродетелта, която разглежда Фуко, е маргинализирана.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05