Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиляна Дворянова:

За едновремието, парцалените мечти и островите на живота

Снимка: Programata

Философ, художник, илюстратор, графичен дизайнер, фотограф – Лиляна Дворянова е творец, който обитава различни острови на изкуството и живота.

Нейната последна изложба, озаглавена "Едновремие", може да бъде видяна в галерия "Етюд" до 22 юни. Художничката гостува в "Нашият ден", за да разкаже повече за световете, които създава, и за своето нестихващо вдъхновение.

В изложбата "Едновремие" присъстват библейски сюжети, апокалиптични видения, влияния на средновековната миниатюра и иконописта, разказва Дворянова. Всеки, който иска да научи повече за многосюжетните и приказни картини в изложбата, може да посети галерия "Етюди" тази вечер и да се срещне с художничката лично.

Тревожното време, в което живеем, Дворянова разглежда по артистичен и философски начин. Философията ѝ е дала основна представа за света, споделя художничката – дъщеря на художника Орлин Дворянов и писателката Емилия Дворянова. Още в ранното си детство художничката израства в артистична среда, заобиколена от бои, картини, карнавални декори и философски разговори. Днес Дворянова често преплита творческия си път с този на своите родители.

"Слончето, което искаше да лети" е първата детска книжка на художничката – важна и смела творческа стъпка за Дворянова, която не се определя като писател.  

Книгата "Острови" е визуална книга с графични илюстрации на Дворянова и текст, написан от майка ѝ. Проектът е носител на литературната награда "Златен лъв" за 2023 година.  

"Моите острови са моето семейство, децата ми и работата ми", споделя художничката.

В края на разговора Дворянова пожелава на слушателите повече спокойствие и изслушване, във времето, в което всички сме като самотни острови.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05