Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След унищожителната градушка: как се справят жителите на Шипка?

| обновено на 21.06.24 в 13:05
Снимка: БТА

В рубриката "Темите на деня" ще представим живота на жителите на град Шипка след разрушителната градушка и поройния дъжд. Ще разгледаме нанесените щети и как ще бъде възстановена "Чирпанлиевата къща" - паметник на културата от местно значение и една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка. Разговаряхме с Татяна Косекова, председател на читалище "Светлина – 1861" и Деница Стефанова, уредник в Етнографския комплекс "Чирпанлиевата къща".

"Всяко следващо утро носи повече осъзнаване, че Шипка не е същата. Няма листа по дърветата, което прави всичко около нас много сюреалистично. В момента съм в залата на галерията, където сме евакуирали картините. Наблюдавам наводнените стени“, разказва Татяна Косекова. "Човешкият фактор ни помага да намерим сили и да възстановим щетите. Приятели се включиха с всички сили, за да върнат надеждата на хората."

"Събираме парченцата от пъзела след бедствието и предстои ни да внесем пълно описание на щетите в институциите. Започнали сме ДМС кампания, за да могат хората в страната да ни подкрепят. Даренията трябва да стигат до тези, които имат нужда – керемиди, разсади или каквото друго искат да дарят. Най-важното за нас е да отсеем съществените парчета, за да успеем. Нашите собствени къщи и градини също са пострадали. Навсякъде, където отида, срещам нещо, което изисква незабавни действия", продължава Косекова.

"Направили сме предварителна оценка на щетите, която ще бъде прецизирана. Оценката се базира на размера на покрива в читалището. Още преди бурята стана ясно, че трябва да се съгради отново. Инвестициите в частични ремонти са безсмислени, защото ще трябва да започнем отначало веднага след тях. Оценката е около 200 000 лева. Надяваме се да получим съдействие от община Казанлък", заключава тя.

"“Чирпанлиевата къща" за наша радост устоя, но не точно", споделя Деница Стефанова. "От покрива и северната стена прониква влага. Няма нарушения по фасадата, но има течове от боята на прозорците. Къщата пази много от историята на Шипка – музейни експонати и архивни единици. Влагата, която не можем да спрем в момента, е безпощадна."

"Много сме благодарни на всички доброволци. Най-голямата подкрепа е моралната – да знаем, че не сме сами в този труден момент," добавя тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12