Човешкият дух не спира да лети напред и нагоре – това ще докаже Четвъртото издание на младежкия научен фестивал "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се завръща на 25 юни от 10 ч. в София Тех Парк.
За научните работилници, интерактивните изложби, провокиращите мисълта лекции и демонстрации говори в "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Още днес в 19 ч. всички желаещи могат да заповядат в Аулата на Софийския университет, за да се срещнат с проф. Андрю Коутс от Университетския колеж в Лондон, който ще разкаже за мисиите на Европейската космическа агенция в Слънчевата система.
Фестивалът "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се осъществява под патронажа на МОН, е организиран от Атлантическия клуб, посолството на САЩ, Софийския университет, БАН и множество други държавни и частни организации и партньори, заявява доц. Божилов. Събитието е отворено и подходящо за хора от 6 до 106-годишна възраст, допълва гостът.
Доц. Божилов споделя със слушателите някои от акцентите във фестивалната програма. Посетителите на София Тех Парк ще се впуснат в търсене на живота на Марс, водени от проф. Андрю Коутс. Разстоянието от Марс до Луната и Апофис ще бъде пропътувано с помощта на проф. Франц Ренц, специалист по неорганична химия в Университета Лайбниц в Хановер.
Лекции ще изнесат още доц. д-р Владимир Божилов, д-р Светослав Александров, астрофизикът Тихомир Димитров, проф. д-р Алексей Стоев и др.
Огромен брой щандове и работилници, посветени на разнообразни научни демонстрации и успехите на България в Космос, целодневно ще очакват посетителите на фестивала, съобщава доц. Божилов.
Специален гост на събитието е астронавтът от НАСА и AXIOM Space Майкъл Лопез-Алегрия, прекарал рекордните 67 часа в открита космическа среда. В 16:30 ч. публиката на фестивала ще може да се срещне с астронавта на живо.
"Днес имаме нужда да мечтаем нависоко", заявява доц. Божилов, който вярва, че Космосът е достижима мечта.
Посещението на Майкъл Лопез-Алегрия е важно и интересно събитие, затова астронавтът ще се срещне с българската аудитория още два пъти извън рамките на фестивала. В сряда (26 юни) от 14 ч. гостът от НАСА ще изнесе публична лекция във Физическия факултет на СУ. Срещата, любопитна и за учените, и за хората с интерес към космическите технологии, ще бъде посветена на настоящето и бъдещето на полета на човек в Космоса. Отново в сряда, от 19 ч. с вход свободен в "Маймунарника" Майкъл Лопез-Алегрия ще разкаже за своето пътешествие към звездите.
Програмата на фестивала може да намерите тук!
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg