"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.
Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал езикът, как се развива, защо е такъв, как функционира и всички закони, свързани с него, и след това натрупване на теоретичното знание, започва и етапът на моделиране", обясни в предаването "Следобед за любопитните" Иван Держански – експерт от Министерството на науката и образованието, председател на Националната комисия за провеждане на олимпиадата по математическа лингвистика и основател на Международната олимпиада. От 42 години в България съществуват състезания по лингвистика, като началото е поставено от експерти от БАН, допълни той.
"Естествено е всеки човек да проявява интерес, любопитство, любознателност към езика, дори понякога това е неосъзнат интерес и нашите занимания дават възможност на хора, които имат подчертан интерес към езиците, да се развиват. Във всеки език се случват много интересни неща и това, което ние правим, е да ги представим на учениците и им даваме възможност те да поработят, така както работят лингвистите", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Любомир Златков от Института по информатика и математика към БАН, който ръководи българския отбор.
"Множество престижни награди и медали са спечелили момичетата и момчетата от отбора. Най-добър се става, според него, с много труд, усилията на много хора и желание. Науката носи познаване на самия себе си в света и чрез нашите задачи, всеки човек може да разбере неща, които са отдалечени пространствено и времево и да ги опознае", сподели Иван Держански.
В средата на юли българският отбор ще има участие в международно състезание по лингвистика.
Целия разговор в предаването "Следобед за любопитните" между Ани Костова и Иван Держански и Любомир Златков – чуйте в звуковия файл.
Снимка – linguistics.bg и www.mg-babatonka.bg
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg