Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.
В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с хора, посещава места и се рови в архивите и с още един колега тонрежисьор започват да откриват голямото наследство от звуковата памет на епохата.
Какво е останало от паметта за радиоточката днес? Какво място е заемала тази оживяваща по няколко пъти дневно пластмасова кутия, в ежедневието на хората, била ли е част от политическото влияние върху масите и изобщо как е звучал комунизмът, се пита Оливие Живр и все още защото е в началото на проекта си, не се опитва да прави категорични изводи. Сигурен е в едно – нещата не са само черни или само бели, и се опитва да се потопи в 50-те нюанса на сивото, както уместно се шегува.
"Хората, с които се срещам, казват, че Радиоточката е била символ на системата, че е била част от един затворен цикъл. Имало е политика на звука, но и така наречената "инфраполитика". И аз все още изучавам това в моя подкаст.
Искам да кажа, че най-много съм научил български език от разговорите ми с хората и слушането на радиото – програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев" – и смело мога да кажа, че това е част от моята памет."
Целия разговор можете да проследите в звуковия файл.
Снимка – БНР
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..
Днес започва второто издание на форума "Ела (си) в Благоевград", който ще се състои на 25, 26 и 27 юли. Събитието включва два сегмента: дискусионен панел и бизнес изложение. Целта на инициативата е да мотивира младите хора, които са родени или учили в града, да продължат развитието си в там, за да превърнат региона в място на активен живот и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg