Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

Юлия Томова: Културата е първото нещо, което отваря врати между народите и цивилизациите

Снимка: Фестивал на Драконовите лодки

Юлия Томова, Нина Цанева и Влад ГицоайкаЗа пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка. Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа.

Юлия Томова е организатор на форума, преподавател в Катедрата по интелектуална собственост и технологичен трансфер в УНСС и експерт Научни изследвания в Института по интелектуална собственост.

По думите на Томова предишните издания на форума, посветен на културния, творчески и бизнес обмен между Европа и Китай, са се състояли в Сърбия, Пекин, Полша и Унгария. Институтът по интелектуална собственост и технологичен трансфер към УНСС се съгласява да бъде домакин на петия международен форум, организиран съвместно с Пекинския университет за международен изследвания и Посолството на Китайската Народна Република.

"Културата е първото нещо, което отваря врати между народите и цивилизациите. За изкуството няма прегради – то говори само по себе си и не е необходим дори превод. Аз, като издател, съм издала няколко китайски книги и един от преводачите, който знае старобългарски, старокитайски, староанглийски и няколко други езика, каза, че между България и Китай богатството на езика е много близо.", заявява Томова.  

Форумът е посрещнал десетки международни гости, които са имали възможността да създадат контакти и да дискутират проблеми от световен мащаб, разказва организаторът. Сред официалните гости бе и директорът на Българското национално радио Милен Митев. 

Томова изброява някои от актуалните тематични акценти в събитието – защитата на интелектуалната собственост, дигитализацията в творческите индустрии, прилагането на иновации, цифровия дизайн, равнопоставеното развитие на креативните сектори в Централна и Източна Европа и сътрудничеството с Китай.  

Председателят на УС на Сдружение "Фестивал Драконови лодки" Влад Гицоайка се включва в разговора, за да изтъкне значението на търговията в културния обмен. Бизнесът, спортът, храната, напитките – всичко това, по думите на Гицоайка, е основата на добрите взаимодействия.

Фестивалът "Драконови лодки" е пъстро културно явление, което тази година се проведе в два града – Русе и София. Гицоайка споделя, че много други български градове са изявили желание да пренесат богатата спортна и културна програма и на своя територия, затова фестивалът ще се разраства.

Полето за нови сътрудничества е необятно и отворено – това доказа Петият форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15