Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на един артист е ключово за неговото по-нататъшно развитие. Аз също вярвам, че биографията и творчеството на един автор са неразделни. Не смятам това, което правя, за изкуство, но е нещо, без което не мога да живея. Щастлив съм, когато всеки открива в мои произведения нещо уникално и свое.
В настоящата изложба има много самовглеждане, но и различни призми, през които ме виждат близки до мен хора. Видяното може да има най-различни проявления: класическа лентова черно-бяла фотография – от портрет на приятел до абстрактен пейзаж; безкамерни техники – малка частица от богатата палитра от изразни средства, които притежава фотографията и спомен за отминали времена. Вгледайте се внимателно в тях и ще видите – силуети, цветя и птици. Също и едно дърво – самотно, но знак на голямо приятелство. Някъде между тях, но неслучайно, са и три работи – спомен за трима големи творци, които, за съжаление, не са между нас, но остават завинаги живи с присъствието си. Ами полароидите, тези "ловци на мигове" с неповторим и уникален чар. Какво да кажем за модерните технологии, непрекъснато напомнящи ни колко мимолетно е всичко?
В тази вселена няма важно или маловажно, всичко е еднакво значимо, защото това, което е вътре в душата ти, не може да се изфабрикува. Случват ни се събития от различно естество - понякога в живота ни се явяват посетители, които оставят малка или голяма следа в него. Всеки от нас има своята кутия за спомени, където пази най-съкровеното на сърцето си."
Откриването на изложбата е в петък, 5 юли, от 18.00 часа, в Исторически музей - Самоков
Чуйте повече за изложбата в звуковия файл:
Фестивал на детското четене се завърна с второ си издание в SOHO Sofia. Насладата от него включва базар със специална селекция качествени детски книги, множество работилници за деца, визуална култура и време в смислено общуване с хора, горящи за детското четене. Участие във фестивала имат писателката Петя Кокудева и художничката Ина Кьорова, а повече..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg