Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

| обновено на 04.07.24 в 12:06
Снимка: Pixabay

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии.

Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност в предприятията”. Крайният срок за подаване на заявления е 16 септември.

Процедурата обхваща различни сектори като архитекти, дизайнери, печатници, издателства, рекламни агенции, агенции за организиране на събития, звукозаписни студия, производствени фирми и преводни инициативи. Всички тези творци могат да кандидатстват и да получат до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране.

Адвокат Биляна Тончева поясни, че не е задължително фирмите да са от творческите индустрии, за да кандидатстват. Ако фирмите имат някой от кодовете на икономическата дейност, посочени в процедурата, няма нужда да са семейни. Семейните фирми могат да бъдат медицински центрове, хотели и ресторанти, и да използват средствата за закупуване на оборудване.

За да се квалифицира като семейна фирма, трябва двамата собственици да са в роднинска връзка или да имат официален брак преди 1 януари 2024 г. Процедурата е предназначена за микро и малки фирми според Закона за малките и средните предприятия. Фирми с над 50 души персонал не са допустими.

Красимир Христов, собственик на фирма ММ Сервиз - Варна, разказа в ефира на “Нашият ден” как европейското финансиране е трансформирало неговия бизнес. Фирмата му произвежда оборудване за хранително-вкусовата промишленост и е участвала в три европрограми с помощта на Еко Глоуб - “Иновации и конкурентоспособност” през 2016 г., “Подобряване на енергийната ефективност” през 2019 г. и “Технологична модернизация” през 2023 г.

Красимир сподели, че благодарение на европейското финансиране фирмата му е успяла да внедри нови технологии и да закупи над 48 машини за металообработка, което е допринесло за електронизацията и цифровизацията на производството. Неговото желание да излезе на нови пазари в световен мащаб е станало реалност благодарение на подкрепата от европейските фондове.

Тази възможност за европейско финансиране предоставя значителен шанс за развитие и модернизация на българските творчески индустрии и семейни фирми, като ги подпомага в стремежа им към иновации и конкурентоспособност.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13