Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със студенти. Д-р Константинова има участие в десетки филмови и телевизионни продукции, като документалното кино е нейна стихия.
"По този кариерен път тръгнах неочаквано", споделя д-р Константинова. "Като дете имах страст към изкуството, най-вече изобразителното. Мечтаех да се занимавам с археология, скулптура или дизайн, но по-трезвомислещото ядро на моето семейство ме насочваше към по-обозрим и ясен път – кандидатствания, свързани с история и литература, журналистика и право. Аз изпълних тази повеля, кандидатствах, но резултатът беше катастрофален."
След този неуспех, нейната леля я записва в училище по дизайн. Това води до работа в галерии, модни ателиета и рекламна агенция. Въпреки разнообразието от дейности, тя усеща, че не е намерила своето призвание.
"В един момент си дадох сметка, че цялото това разнообразие от дейности ми е помогнало да натрупам някакъв житейски опит и ми е показало различни професионални възможности, но всъщност не съм стъпила на нищо сериозно. Бях изпуснала изпитните сесии в другите университети, а тази в НАТФИЗ беше през есента. Това беше една много щастлива случайност, защото в НАТФИЗ намерих онези неща, които ме вълнуват и ми дават усещане за удовлетворение в работата."
За д-р Константинова, киното е синтетично изкуство, което съчетава логика, рационалност, предварително обмисляне и планиране, както и артистичност. "Така че двете половини на моята личност - рационалната и артистичната, се помириха идеално в това", добавя тя.
Д-р Константинова вярва, че има голямо участие в режисурата на своя живот. "Когато трябва да взимам избори, те са мои, лични, не бягам от тази отговорност. Може би най-важните неща при професионалното осъществяване са – свободата на действие и уважението в колектива, в който функционирам."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg