Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със студенти. Д-р Константинова има участие в десетки филмови и телевизионни продукции, като документалното кино е нейна стихия.
"По този кариерен път тръгнах неочаквано", споделя д-р Константинова. "Като дете имах страст към изкуството, най-вече изобразителното. Мечтаех да се занимавам с археология, скулптура или дизайн, но по-трезвомислещото ядро на моето семейство ме насочваше към по-обозрим и ясен път – кандидатствания, свързани с история и литература, журналистика и право. Аз изпълних тази повеля, кандидатствах, но резултатът беше катастрофален."
След този неуспех, нейната леля я записва в училище по дизайн. Това води до работа в галерии, модни ателиета и рекламна агенция. Въпреки разнообразието от дейности, тя усеща, че не е намерила своето призвание.
"В един момент си дадох сметка, че цялото това разнообразие от дейности ми е помогнало да натрупам някакъв житейски опит и ми е показало различни професионални възможности, но всъщност не съм стъпила на нищо сериозно. Бях изпуснала изпитните сесии в другите университети, а тази в НАТФИЗ беше през есента. Това беше една много щастлива случайност, защото в НАТФИЗ намерих онези неща, които ме вълнуват и ми дават усещане за удовлетворение в работата."
За д-р Константинова, киното е синтетично изкуство, което съчетава логика, рационалност, предварително обмисляне и планиране, както и артистичност. "Така че двете половини на моята личност - рационалната и артистичната, се помириха идеално в това", добавя тя.
Д-р Константинова вярва, че има голямо участие в режисурата на своя живот. "Когато трябва да взимам избори, те са мои, лични, не бягам от тази отговорност. Може би най-важните неща при професионалното осъществяване са – свободата на действие и уважението в колектива, в който функционирам."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg