"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства, които не се срещат или се срещат рядко в естествена среда.
Мария Енева от първия студентски стартъп, специализиран в сферата на метаматериалите, разказва в "Нашият ден" какво представляват те и къде намират приложение.
"Метаматериалите са нов вид материали, които притежават уникални свойства по отношение на разпространение на вълни – електромагнитни, акустични и сеизмични", обяснява Енева.
Този тип иновации тепърва се развиват в световен мащаб, като в Европа съществуват около 10 компании, които се занимават със създаването на метаматериали успешно. Сферата е интердисциплинарна и обединява физика, химия, електротехника и други науки за разработка на материали с приложение в най-различни сектори – военен, строителен, рудодобивен, телекомуникационен и т.н.
Енева разказва повече за студентския стартъп, насочен към производство и разпространение на екосъобразни метаматериали. Много български фирми, които оставят вреден въглероден отпечатък с дейността си, биха могли да се възползват от новите екологични възможности, по думите на Енева.
Графенът е метаматериал, който може да замени литиевите батерии, използвани за захранване на дигиталните технологии и електромобилите. В строителството на сгради графенът може да предпазва от сеизмична активност и да бъде използван за по-здрава мазилка, разказва Енева.
Студентският стартъп за метаматериали се развива благодарение на Центъра по мехатроника и чисти технологии, Фонда "Научни излседвания" на МОН и Физическия факултет. По думите на Енева екипът се състои от млади и амбициозни хора, които искат да подобрят живота в България и да популяризират науката, метаматериалите и новите възможности на иновациите.
Още за свойствата и възможните приложения на метаматериалите – чуйте в звуковия файл:
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg