В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпроси в предаването.
Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до София. Семейството се състояло от двама родители и две деца, понастоящем пълнолетни. По твърдение на Георгиева имало обещание за дарение на извънградската къща на нея от страна на родителите. Преди 2000 г. бащата на Георгиева е починал. През 2022 година майката на двете сестри е била на гости при другата си дъщеря, която от години живее в друго населено място.
През лятото на 2023 г. след настъпилите усложнения в отношенията с г-жа Георгиева и нейната фамилия майката дарява своята част от имота на другата си дъщеря. Георгиева от години живее в къщата, представляваща наследствен имот, заедно с цялата си фамилия – син, дъщеря, зет, снаха и две внучета – и всички те ползват имота, без да заплащат никакви суми на другите две съсобственици. Майката ползва незначителна част от имота – само една малка стая. Другата дъщеря, сестра на Георгиева, не ползва никаква част от имота.
Какви права има дъщерята, собственик на 1/6 идеална част по наследство, ползваща заедно със своите деца и внуци имота, без една стая от него, в която живее и нейната майка? Има ли право да претендира да се извърши дарение в нейна полза? Сестрата на Георгиева може ли да ползва имота, при положение че целият имот е зает и се ползва от фамилията на Георгиева? Какви действия биха могли да се предприемат и какви прави би имала тя?
Чуйте отговора на адв. Пороминска от звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg