Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Влатко Глигоров:

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Снимка: Pixabay

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист.

Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на Национална многопрофилна детска болница и какви са сроковете – разговор в "Нашият ден" с д-р Влатко Глигоров, изпълнителен директор на "Здравна инвестиционна компания за детска болница" към Министерството на здравеопазването.

Месец и половина след така наречената "първа копка" д-р Глигоров заявява, че работата по график върви с бързи темпове. След първоначалното забавяне на процедурата със седем месеца, премиерът Главчев и служебният министър на здравеопазването Галя Кондова са изискали ускоряване на дейността и първоначалният план е съкратен с девет месеца, пояснява гостът.

Изграждането на Национална многопрофилна детска болница е проект от национално значение, който не би трябвало да се влияе от политическите настроения, изтъква д-р Глигоров. Към момента педиатричната грижа в страната е разпокъсана, затова е необходим медицински център, който да гарантира своевременно и съвременно лечение на децата.

По думите на д-р Глигоров по време на изграждането е нужна прозрачност и комуникация с обществото – какво и защо се случва във всеки един етап на проекта. Без подкрепата на политическите сили и широката общественост проектът би се сблъскал с препятствия, подчертава директорът на здравната инвестиционна кампания.

Проектът да бъде видим, мястото да бъде фиксирано и процесът да стане необратим – това са били водещите цели за д-р Глигоров до този момент. По думите на госта към днешна дата проектът среща активна подкрепа от страна на Европейската инвестиционна банка, Министерството на регионалното развитие, Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването.  

Д-р Глигоров очертава предстоящите етапи в процеса. До следващия понеделник предстои получаване на доклад за структура и капацитет на болницата. В рамките на този месец ще бъде проведена консенсусна среща между консултантите на всички заинтересовани страни. През октомври ще бъде изнесен доклад за проектирането и строежа на болницата, а до края на годината се очаква и доклад за медицинското и немедицинското обзавеждане.

Относно острия недостиг на педиатри и специалисти в детското здравеопазване д-р Глигоров заявява, че Министерството на здравеопазването работи в тази насока по Европейската програма за развитие на човешките ресурси с допълнителна програма "Специализация в здравеопазването +". 10 от 13-те области с липсващи медицински специалисти касаят областта на детското здравеопазване, подчертава д-р Глигоров.

В края на разговора д-р Глигоров изразява надежда, че в бъдеще ще може да даде на слушателите на предаването с една ясна структура и повече конкретика, относно изграждането на Националната многопрофина детска болница.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26