През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей.
Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в "Нашият ден" с Йорданка Начкова, главен редактор на в. "Тишина".
В началото на разговора Начкова изразява своята гордост от дълголетието на организацията: "Днес е голям празник, който носи много чест за нашия съюз."
Самият вестник "Тишина" има 67-годишна история, като винаги се е стремял да информира глухата общност, относно съюзната дейност и това, което се случва в световните организации, разказва Начкова.
Много са чувствителните теми, свързани с живота на глухите в България, споделя Начкова. През 2021 година беше приет Закон за жестовия език – огромно постижение за глухата общност. Жестовият език вече е официален, може да бъде използван в институции и изучаван в училище, пояснява Начкова, но добавя, че за съжаление законът не се прилага изцяло. Липсват ресурсни учители за глухите ученици, а студентите в университетите не разполагат с преводач.
"Държавните органи просто трябва да ни обърнат повече внимание. В последните години с много усилия е повишена групата на инвалидност – от втора група е станала първа. Съюзът на глухите, заедно с други организации извоюва повече средства за купуване и ремонт на слухови апарати. Когато обаче става въпрос за по-човешка подкрепа, държавата не чува.", казва Начкова.
Съюзът на глухите в България ще отпразнува своята 90-годишнина в Приморско между 8 и 14 септември, съобщава гостът. Официалното честване ще се състои на 13 септември в местното читалище. Организиран е и юбилеен младежки лагер, допълва Начкова.
На 14 септември ще бъде проведен и Националният фестивал на художествената самодейност на Съюза на глухите в България. Начкова кани слушателите да се присъединят към този интересен празник, изпълнен с песни, танци, пантомима и жестове.
В заключение Начкова казва: "Глухите хора са като всички други в обществото. Те творят, четат, пътуват. Единственото, което не могат да правят, е да чуват. Обществото понякога не ги разбира. Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги."
Целия разговор чуйте в зувковия файл:В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg