Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

Снимка: 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р Елеонора Лилова – директор на училището. 

"По традиция в училището, – споделя тя, – съчетаваме иновации с традиции, за това и изучаването на тази нова професия се съчетава с интензивно изучаване на английски език като основен и втори език – испански или немски.

Ясно е, че изкуственият интелект ще измести някои от професиите, а може би е по-точно да се каже, че ще се намеси във всички сфери на нашия живот и ще промени пазара на труда в България, като така се променя и професията на програмиста. Вероятно след години именно те ще използват изкуствения интелект основно в своята работа. Това, разбира се, не означава, че програмистите или други професии ще изчезнат, напротив, те ще бъдат много по- ефективни. 

Това означава, че ние, като преподаватели, трябва да подготвим нашите възпитаници умело да работят с бази данни, с програмиране, с алгоритми и структури на данни, операционни системи, математически основи на изкуствения интелект, интернет програмиране, невронни мрежи, моделиране на данни и още специализирани предмети. 

Нашето училище е единственото, което осигури на място работа по учебните програма на училищна академия "Телерик", която стана наш партньор. 

Едно друго, още по-ценно партньорство, това на бизнеса и университетите. Нашите ученици имат възможност да надградят теоретичните си знания чрез държавна практика, осигурена от партньорството ни с Българската асоциация на софтуерните компании, където членуват около 150 компании", съобщи в ефира д-р Елеонора Лилова. 

За реализирането на всичко това в училището привличат работещи специалисти с опит и знания. Изкуственият интелект, – категорична бе д-р Лилова, – ще изисква от всички да се учим постоянно, затова и ние избрахме да предложим на своите ученици те да го познават и да могат да работят и творят осъзнато с него."

Цялото интервю на Ани Костова с д-р Елеонора Лилова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки –  2-ро СУ "Емилиян Станев"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04