"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши партньорство с различни университети по света". Това каза в предаването "Следобед за любопитните" доц. Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". В момента факултетът си партнира с висши училища от Германия, Ирландия, Нидерландия и Австрия.
"Работата по привличането на докторанти и постдокторанти е много важно за нас, като това е процес, насочен и към чужди специалисти, тъй като нормалният университет не е национален, а място за обмен на знания и култури от цял свят", аргументира процеса доц. Ялъмов. По този начин, според него, България става привлекателна за много млади хора от цяла Европа, които идват да учат в СУ "Св. Климент Охридски" и остават и като преподаватели.
Докторанти на самостоятелна подготовка могат да кандидатстват за финансова помощ с максимален размер от 70 000 лв. Благодарение на нея младите изследователи ще могат да подготвят дисертационен труд при максимално добри възможности за научна работа. Отпуснатите средства са предназначени за заплащане на годишните докторантски такси, ежемесечна стипендия в размер на 2000 лв., разходи за достъп до бази данни, такси за публикации в индексирани издания, разходи за участие в научни конференции и др., става ясно от разговора.
Стопанският факултет има дългогодишни традиции в привличането и на чуждестранни преподаватели. Следващата година факултетът ще отбележи 35 години от своето създаване, а една от катедрите – "Икономика" – отбелязва 120 години от създаването си, припомня в предаването "Следобед за любопитните" доц. Ялъмов. Целта на това финансиране е да се създадат условия за това младите специалисти да могат спокойно да работят върху проектите си на територията на факултета.
В началото на годината един от първите завършили Стопанския факултет, който отдавна живее и работи в САЩ, е пожелал да финансира свои бъдещи колеги, сега студенти във факултета. Младият мъж е пожелал да се запази в анонимност неговото име, но това е доказателство за смисъла и успехите на нашите възпитаници, разказва доц. Ялъмов.
Цялото интервю на Ани Костова с доц. Тодор Ялъмов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Стопански факултет и БНР
В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg