Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

Къща-музей "Кирково училище" в Хасково посреща дарен гипсов портрет на певеца

Аспарух Лешников
Снимка: Уикипедия

"Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други."

Аспарух Лешников, 1975 г.

Днес къща-музей "Кирково училище" в Хасково отбелязва 127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари. Има много спорове за точната рождена дата, но самият Аспарух Лешников посочва 16 юли. 

Към скромната експозиция с оцелели вещи на знаменития певец ще бъде добавена негов релефен портрет в профил, изпълнен в гипс, изработен от Йордан Гаврилов и дарена от Ясен Сливенски

Д-р Веселина Узунова, която подготвя биографична книга за Лешников, разказва в "Нашият ден" за днешното честване, както и за обгърнатия в митове живот на музиканта.

Новопристигналото дарение е важно, тъй като няма почти никакви  материални следи от живота на Лешников. Неговият дом е бомбардиран през 1944 година и всичките му вещи биват унищожени, разказва д-р Узунова. В музея "Кирково училище" могат да бъдат видени сакото и очилата за астигматизъм на Ари. Днешното събитие, което включва музика, изпълнена от Ари, както и документален филм, е организирано от Регионалния исторически музей. 

По думите на изследователя съществуват твърде много митове за певеца и образът му е нереалистичен. Не е бил любимец на Хитлер, най-малкото защото жена му е била англичанка, изтъква д-р Узунова. Аспарух Лешников е носител на новото време, на джазовата музика, на модерния танц, който се появява 20-те и 30-те години на ХХ век. Със страхотния си глас и артистично поведение е бил любимец на публиката и тук, и в Европа, а жените са го преследвали.

Тази блестяща кариера приключва през 1939 година, когато Аспарух Лешников се прибира в България с надеждата след войната да се завърне в Германия, разказва д-р Узунова. За съжаление негов недоброжелателен колега го предава на комисията по денацификация и това клеймо белязва съдбата му. 

Д-р Узунова споделя, че работата върху биографичната книга е трудна заради множеството съмнителни факти, които битуват в обществената представа за Аспарух Лешников - Ари. За щастие внучката на певеца е осигурила на авторката достъп до архивния фонд на семейството.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта в Стара Загора отбелязва 100-годишнина с премиера на "Цар Калоян"

Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година..

публикувано на 16.07.25 в 15:45
Мария Елена Инфантино

Мария Елена Инфантино: френски шансони, "долче вита" и любов

"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..

публикувано на 16.07.25 в 11:55

Историческият музей в Павликени откри обновена експозиция и художествена галерия

Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..

публикувано на 16.07.25 в 09:37

Кристияна Митева представя самостоятелна изложба във Велико Търново

Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат".  Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..

публикувано на 16.07.25 в 09:35

Световна премиера в Лондон: Surdce представя “Самодива”

В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..

публикувано на 16.07.25 в 09:30