Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енчо Господинов:

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

В света на големите пушки писалките са безпомощни

Енчо Господинов
Снимка: sbj-bg.eu

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов, дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК.

По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия пост, Господинов коментира: "САЩ от доста време са в дълбока криза – в мисленето, в демократичните ценности, в икономиката, в доверието към властта. Както знаем от Жан-Жак Русо и други мислители, властта прелъстява, тя е изключително магнетична и води до трагични случки понякога."

Господинов припомня поредицата от подобни политически покушения в сравнително кратката история на Америка. Убити са президентите Линкълн, Гарфийлд, Маккинли, Кенеди. През 1968 година – времето на "голямата каша", както казват самите американци – Боби Кенеди е убит на крачка от президентския пост. Убит е и визионерът на афроамериканската кауза Мартин Лутър Кинг. По-късно неуспешни атентати има срещу Рейгън, Форд и други американски политици.

Изброеното не означава, че този тип актове са американска традиция, подчертава Господинов. Историята на Европа, в частност на България, изобилства от политически покушения и жестоки убийства на лидери.

"Политическите убийства като че ли са нещо рутинно в света и насилието не само намалява, а се увеличава", заявява Господинов, според когото светът днес е неуютно, неспокойно и нестабилно място.

"Европа гори. Тази същата Европа, в която не чак толкова отдавна Джими Картър и Леонид Брежнев подписаха във Виена Хелзинкското споразумение и уж очертаха контурите на един нов, спокоен, стабилен свят", казва Господинов и припомня, че малко след това Югославия пропада в 7-годишна война.  

Гостът споделя две медийни прояви, които, според него, най-добре посочват същността на съвременната световна криза. В своя статия изтъкнатият британски журналист Макс Хейстингс заявява, че причините светът да стане многополюсен и да се стигне до неформалния съюз между Русия и Китай, предизвикващ колективния Запад, са двуличието, цинизмът, арогантността и алчността на западния свят. Хората са изгубили доверие в западната политическа класа, която от десетилетия се е отдала на империалистически цели и лицемерие.

Другата интересна проява е на журналистка от CNN, която в свое предаване говори за края на американската мечта.

Относно положението на България спрямо изострената международна атмосфера, Господинов казва: "България е в "сандвич" между конфликта в Украйна и този в Близкия изток. Балканите продължават да врят и кипят под повърхността. България е на незавидно място в Европа днес и ние сами си помагаме чрез нашите изключително неумели политици."

"В света на големите пушки писалките са безпомощни" е цитат от изказване на Господинов. Гостът обвинява журналистите за превръщането на медийното пространство в поле за пропаганда и дезинформация. Господинов цитира думите на Бенджамин Франклин, че призванието на журналистиката е не само да информира хората, но и да възпитава граждани. По думите на Господинов днешната глобална журналистика няма нищо общо с онова, което е призвана да прави, обезсилена и обезсмислена от парите.  

Всяка криза има своите белези и изисква своето лечение. Господинов смята, че в международните взаимоотношения трябва да се завърне политическият диалог. Нито у нас, нито в международен план политиците разговарят, изтъква гостът и подчертава липсата на лидери като Кофи Анан, Махатма Ганди, Нелсън Мандела – хора с авторитет, които "да водят стадото".

"Необходимо е да се завърне доверието между различните култури, религии и политически доктрини. Страдаме от  политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия", заявява Господинов.  

Това, което става в България, е част от този объркан свят, коментира гостът по повод актуалните политически разделения и предупреждава, че конфликтът на етническа основа е опасно явление, което може да доведе до тежки последици, предизвикани и от външни фактори.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12