Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски", което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В "Нашият ден" разговаряме с Аврамова за българската идентичност като мисия и проектите, които утвърждават националните ни ценности зад граница.
Единственият начин да се съхрани един език е чрез неговото систематично изучаване, вярва Аврамова Така възниква идеята за създаване на училището "Васил Левски" – кауза, която немско-българското дружество "Приятели на България" припознава като своя. Въпросното дружество е съставено преди 30 години от немкини, които решават да осъществят контакт с хора към Народната библиотека в София и да организират поредица от концерти, разказва Аврамова. По думите на госта членовете на дружеството осъзнават, че чужденците с достойнство, знаещи кои са и защо са в страната, могат да бъдат пълноценни съграждани – ето защо решават да подкрепят създаването на българското училище.
Аврамова разказва за филма "Български следи в Саарланд – академични истории за малки и големи", който учениците от българското училище "Васил Левски" изготвят по Националната програма на МОН "Неразказаните истории на българите". Филмът е посветен на връзките между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Саарландския университет в Саарбрюкен и споразумението "Булгарикум". Основна роля в тези приятелски взаимоотношения има немският проф. Роланд Марти, преподавал в закрития през 2019 български лекторат на Саарландския университет.
Предстои годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина, които вече са почти 400 на брой в повече от 40 държави. АБУЧ е организацията, която се бори за структурирана държавна политика, насочена към обучението на българските деца в чужбина. През 2017 година АБУЧ инициира признаването на българския език за матуритетен в ЕС. Конференцията за пореден път ще обхване темите, свързани с неуморното съхраняване на българщината отвъд граница.
Българските училища в ЕС работят, финансирани по Министерско постановление №90 и програмата на ЕС "Роден език и култура". Аврамова изразява своята надежда новите български представители в Европейския парламент да имат смелостта и желанието да припознаят мисията на българските училища в чужбина.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg