Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росена Добрева: Добрите и смели хора не бива да бъдат забравяни

Росена Добрева и Цвета Николова
Снимка: БНР

Тя е 16 годишно момиче и наесен ще бъде в 10 клас. Родена е и живее в гр. Стралджа – градче близо до Ямбол. Като повечето млади хора, родени в малък град, тя е притеснителна и с неоснователно ниско самочувствие, което, надявам се, скоро ще преодолее. Обича да пише и се интересува от съвременна българска литература. На тазгодишния – 11 пореден, Младежки литературен конкурс на Център "Алеф" нейният разказ беше отличен и тя получи като награда едномесечен стаж в програма "Христо Ботев" на БНР. "Д-р Атанас Костов – Праведник на света. Историята, която ще ви разкажа, започва от мен, но завършва с разказ за един човек, който е показал голяма смелост в едно страшно време. Човек, чието име трябва да се знае, а за делата му да се разказва! Аз съм еврейка. Хубаво е да можеш свободно и без страх да кажеш кой си, какъв си!" – така започва разказът на Росена, който можете да прочетете тук.


А как тя самата представя себе си и мотивите, които са я накарали да участва в конкурса на Център АЛЕФ , можете да чуете в звуковия файл.


"Това, което ни порази е смелостта на това младо момиче да погледне едно от най-тъмните кътчета и и страшни моменти  от историята на евреите." – казва за Росена председателката на Център "Алеф" Алберта Алкалай.


Разговорът ни с Росена продължи от там, откъдето започна и смелостта, която беше впечатлила организаторите на Международния литературен ученически конкурс на Център "Алеф".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пивовари: Епизод 4 – Микропивоварите, ароматът и личното – Крафт като живот

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас, след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод  с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: Братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 04.09.24 в 13:05

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции. Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото Антарктида – познатата и..

публикувано на 03.09.24 в 14:35
Северен елен

Как спят животните?

Науката не спи, но животните спят по най-причудливи начини. Да си припомним Спящата катерица от "Алиса в страната на чудесата", която не може да реши дали спи, когато диша, или диша, когато спи. Оказва се, че и извън разюзданото въображение на Луис Карол съществуват някои доста чудати животни.   Никола Кереков разказва във "Време за наука" за..

публикувано на 03.09.24 в 13:03

Пепеляшка и изборът на лична парола

Във времето приказките са се доказали като най-надежден и интригуващ начин за предаване на послания през поколенията. Още от най-ранна възраст те ни запознават с различни поведенчески модели, решения и житейски ходове. Къде е общият знаменател между киберсигурността и вълшебните приказки и какво може да ни каже историята на Пепеляшка за..

публикувано на 03.09.24 в 11:29

България е на първо място на олимпиадите по биология

"Повече от 10 години имам честта и удоволствието да се срещам с младите умове на България. Оказва се, че в малка България има много любознателни младежи, които от най-ранна възраст проявяват чисто детско любопитство. Често съм си говорила с нашите олимпийци, че тази любов към природата, биологията и другите науки се заражда от невръстна възраст...

публикувано на 02.09.24 в 09:48