Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи.

В интервюто Манита спомена, че макар съпругът ѝ да е от Армения, тя все още не е посетила родината му. Е, вече има какво да разказва и от тази древна земя.

Мисис Европа произлиза от богат аристократичен род, живял на бреговете на Бяло море – Текирдаг и Малгара, който намира спасение в България след събитията в Турция през 1915 г. В Армения Манита кацна с дъщеря си, която е на седем години и е ученичка в Национално училище по музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" със специалност "пиано". Въпреки крехката си възраст певицата Елизабет Армен е носителка на 65 награди от международни и национални конкурси. Тя се завърна с приз и от Ереван. Запитах Манита Вартан как са я посрещнали в Армения. "Като коронована особа", отговори ми тя с чувство за хумор и нотка на гордост.


Моята гостенка е потомка на учители. Тя е четвърто поколение от заселили се в Пловдив арменци, избягали от геноцида в Турция. Прадядо ѝ е един от оцелелите, които пристигат на Яворовата гара в Чирпан, когато великият поет създава стихотворението "Арменци". Предтечата бил слухар-музикант и е пеел древни източни песни, пропити с емоция, скръб, история и много мелодика. Сигурно на него се е метнала дъщерята на Манита – Елизабет Армен, която се върна с гран при от Ереван. На конкурса там тя изпълни "Жако", песента, с която певицата Ладанива представи родината си на Евровизия.


Мисис Европа, която неотдавна обиколи цяла Армения, в края на миналата година издаде готварска книга с фамилни рецепти, които е научила от баба си Манник, на която е кръстена. Запитах я дали е опитала, научила и записала нови гозби в прародината си. Не само си е водила бележки, ами и за края на годината замисля нова книга.

Г-жа Вартан е бакалавър по Българска филология и магистър по Психология на управлението. Говори пет езика арменски, английски, испански, руски и турски. Освен кулинарията, голяма страст са ѝ пътешествията и тя има огромна колекция с магнити от цял свят.


Дамата, която е носителка и на титлата Мисис България Интернешънъл, ни разказва за пътуването си из Армения. Прочетох, че арменският език условно се дели на два диалекта – източен и западен. Някои лингвисти дори ги разглеждат като два отделни езика, защото между тях има големи разлики. Азбуката им е обща, но произношението на някои звукове е различно. Затова нашите арменци понякога трудно се разбират със събратята си. Манита обаче се е справила без проблем, защото най-добрата ѝ приятелка в детството е преселило се от Армения момиче.

Снимки: личен архив на Манита Вартан
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04