Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Армения посрещат Мисис Европа като коронована особа

Пловдивчанката Манита Вартан гостува в "Покана за пътуване" броени дни след като спечели за България короната на Мисис Европа през ноември миналата година. Тогава тя разкри интересни подробности за конкурса, който се проведе в Истанбул, за отношенията между 35-те претендентки, за благотворителните инициативи.

В интервюто Манита спомена, че макар съпругът ѝ да е от Армения, тя все още не е посетила родината му. Е, вече има какво да разказва и от тази древна земя.

Мисис Европа произлиза от богат аристократичен род, живял на бреговете на Бяло море – Текирдаг и Малгара, който намира спасение в България след събитията в Турция през 1915 г. В Армения Манита кацна с дъщеря си, която е на седем години и е ученичка в Национално училище по музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" със специалност "пиано". Въпреки крехката си възраст певицата Елизабет Армен е носителка на 65 награди от международни и национални конкурси. Тя се завърна с приз и от Ереван. Запитах Манита Вартан как са я посрещнали в Армения. "Като коронована особа", отговори ми тя с чувство за хумор и нотка на гордост.


Моята гостенка е потомка на учители. Тя е четвърто поколение от заселили се в Пловдив арменци, избягали от геноцида в Турция. Прадядо ѝ е един от оцелелите, които пристигат на Яворовата гара в Чирпан, когато великият поет създава стихотворението "Арменци". Предтечата бил слухар-музикант и е пеел древни източни песни, пропити с емоция, скръб, история и много мелодика. Сигурно на него се е метнала дъщерята на Манита – Елизабет Армен, която се върна с гран при от Ереван. На конкурса там тя изпълни "Жако", песента, с която певицата Ладанива представи родината си на Евровизия.


Мисис Европа, която неотдавна обиколи цяла Армения, в края на миналата година издаде готварска книга с фамилни рецепти, които е научила от баба си Манник, на която е кръстена. Запитах я дали е опитала, научила и записала нови гозби в прародината си. Не само си е водила бележки, ами и за края на годината замисля нова книга.

Г-жа Вартан е бакалавър по Българска филология и магистър по Психология на управлението. Говори пет езика арменски, английски, испански, руски и турски. Освен кулинарията, голяма страст са ѝ пътешествията и тя има огромна колекция с магнити от цял свят.


Дамата, която е носителка и на титлата Мисис България Интернешънъл, ни разказва за пътуването си из Армения. Прочетох, че арменският език условно се дели на два диалекта – източен и западен. Някои лингвисти дори ги разглеждат като два отделни езика, защото между тях има големи разлики. Азбуката им е обща, но произношението на някои звукове е различно. Затова нашите арменци понякога трудно се разбират със събратята си. Манита обаче се е справила без проблем, защото най-добрата ѝ приятелка в детството е преселило се от Армения момиче.

Снимки: личен архив на Манита Вартан
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пивовари: Епизод 4 – Микропивоварите, ароматът и личното – Крафт като живот

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас, след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод  с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: Братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 04.09.24 в 13:05

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции. Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото Антарктида – познатата и..

публикувано на 03.09.24 в 14:35
Северен елен

Как спят животните?

Науката не спи, но животните спят по най-причудливи начини. Да си припомним Спящата катерица от "Алиса в страната на чудесата", която не може да реши дали спи, когато диша, или диша, когато спи. Оказва се, че и извън разюзданото въображение на Луис Карол съществуват някои доста чудати животни.   Никола Кереков разказва във "Време за наука" за..

публикувано на 03.09.24 в 13:03

Пепеляшка и изборът на лична парола

Във времето приказките са се доказали като най-надежден и интригуващ начин за предаване на послания през поколенията. Още от най-ранна възраст те ни запознават с различни поведенчески модели, решения и житейски ходове. Къде е общият знаменател между киберсигурността и вълшебните приказки и какво може да ни каже историята на Пепеляшка за..

публикувано на 03.09.24 в 11:29

България е на първо място на олимпиадите по биология

"Повече от 10 години имам честта и удоволствието да се срещам с младите умове на България. Оказва се, че в малка България има много любознателни младежи, които от най-ранна възраст проявяват чисто детско любопитство. Често съм си говорила с нашите олимпийци, че тази любов към природата, биологията и другите науки се заражда от невръстна възраст...

публикувано на 02.09.24 в 09:48