В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола.
Мариана Манчева, дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола започва със спомена за него. Според нея важен е начинът, по който се предава споменът за Васил Левски на младите хора, защото те имат нужда от герои, в които да вярват и които да следват.
"Всяко нещо се възпитава с много любов с много вяра. Ако ти вярваш в това дело, го предаваш и на младите хора.", отбелязва Манчева.
Патриотизмът е чувство, което се формира още от най-ранните детски години. То идва от семейството, а след това се продължава в училището и се изгражда последователно и целенасочено, вярва Манчева.
Директорът на СУ "Васил Левски" във възрожденския град, споделя, че децата на Карлово са различни, защото патриотичният дух е възпитаван от родителите на всяко дете в града.
"Много важно е да се осмисли човешката същност на Апостола. Не, той не е само герой. Не само да го героизираме, а да покажем неговата човешка същност, неговата изключителност като човек – с всичките му слабости, но в същото време и с великата сила, която носи в себе си, с прозрението за бъдещето. И с безкрайната любов към страната ни."
Манчева говори за инициативите, които училището провежда, за да запознава учениците със същността на Васил Левски и отбелязва, че няма ден и час, в който трябва да се говори за Дякона, а трябва да се използва всяка възможност, всяка минута.
Директорката разкрива повече за подходите, които използват към учениците в съвременния свят. Говори и за ролята на образованието, родителите и за отношението към учителите днес.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg