Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари.
Този уикенд Балчишкият залив беше домакин на националната купа за килови яхти, събитие, което привлича десетки ветроходни яхти. Състезанието се проведе от петък до неделя, като в петък имаше къс морски рейс със старт в Балчик, а в събота дълъг морски рейс от 41 морски мили. В състезанието участваха общо 23 лодки, като екипажите варираха между 5 и 10 души в зависимост от размера на яхтите и техните характеристики. Въпреки че отборите се състезават заедно, всяка яхта се класира самостоятелно.
Юли месец е обявен за Месец на ветроходството в България, и Балчик има ключова роля в него. Събитията са организирани под шапката на Българската федерация по ветроходство и с помощта на Община Балчик. Морският клуб в Балчик е домакин на различни инициативи, включително подготвителен лагер за начинаещи деца от северния регион и лагер на Националния отбор по ветроходство. Тези лагери се проведоха от 8-и до 11-и юли и събраха деца на възраст между 7 и 15 години, които имаха възможност да се запознаят с магията на ветроходството.
За да научим повече за историята, дейността и успехите на клуба, разговаряхме с председателя на Морски клуб - Балчик, Александър Славчев в предаването "Нашият ден". Той сподели, че детският лагер, който се проведе за първи път тази година, със сигурност няма да е последен. Според него подходящата възраст за започване на ветроходство е между 7 и 10 години, но спортът е достъпен за хора от всички възрасти.
Балчик и неговият Морски клуб продължават да бъдат важен център на ветроходството в България, привличайки както млади таланти, така и опитни ветроходци. Събитията и инициативите, които клубът организира, утвърждават значението му в развитието на този спорт у нас и подчертават неговата дълга и горда история.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg