Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик чества 100-годишнина

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Изложбата "Операта – културно наследство на човечеството" – до 30 юли в КЦ "Двореца"

| обновено на 22.07.24 в 13:24
19
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура, които се провеждат за седма поредна година.


В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно наследство на човечеството" – живописни творби на десетима известни италиански майстори и четирима български художници, участвали в проекта за включване на италианското оперно изкуство в списъка на ЮНЕСКО за световното нематериално културно наследство.

Колекцията е от фонда на Международния артцентър "Антино" в Рим
, изготвил кандидатурата на проекта, основен партньор в цикъла "Операта – музикалната живопис", организиран всяка година от Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио. В експозицията е включена и картина (в текста) на култовия режисьор Франко Дзефирели – "Палячи" на Леонкавало от 1970 г., проект за постановка на Метрополитен опера.

Седмицата на италианската култура в Двореца започна с изпълнения на популярни италиански песни на хор "Морски полъх" при читалище "Филип Кутев" – Варна и продължи на откритата сцена на "Двореца" с традиционния Гала концерт на солистите на Държавна Опера Варна. В програмата прозвучаха арии от италианската оперна класика. Бяха наградени официално и знакови личности със заслуги към 100-годишнината на ДКИ "Двореца", която се чества през цялата 2024 година.

Събитията са част от Фестивалната програма "In The Palace", която директорът на ДКИ Културен център "Двореца" Жени Михайлова представи в предаването "Нашият ден".

Чуйте в звуковия файл: 
По публикацията работиха: Бисерка Граматикова, Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

XXIII Международно биенале на графиката започва във Варна

В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна до 30 септември ще се проведе XXIII Международно биенале на графиката. Събитието съществува от 1981 година и е под патронажа на кмета на Община Варна. По традиция биеналето е подкрепено от Министерството на културата и СБХ. Проф. Валери Чакалов, директор на Градската художествена..

публикувано на 14.08.25 в 09:41

Миряна Михайлова, която последва сърцето си чак до Бостън и се превърна в артиста Miranda Limon

Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година  я връща силната ѝ връзка с корените.  Миряна Михайлова , по-известна с артистичния си псевдоним  Miranda Limon , е българска мултидисциплинарна художничка, чийто творчески път започва от Троян. Родена и израснала в..

публикувано на 13.08.25 в 14:58
Народно читалище Надежда 1871 - Оряхово

Панаирните дни в Оряхово стартират с изложба, посветена на Марин Върбанов

Тази година "Панаирни дни Оряхово" отбелязват своето 94-то издание, като празничната програма продължава до 24 август . Откриването премина с представянето на уникална изложба , посветена на световноизвестния художник проф. Марин Върбанов , в художествена галерия "Савчеви". В разговор за "Нашият ден" секретарят на Община Оряхово Христинка..

обновено на 13.08.25 в 11:56
Мина Дичева

Мина Дичева: Най-важното в изкуството е посланието

За социалния коментар чрез изкуството разговаряме в "Нашият ден" с визуалният артист и автор на списание "Дерзай" Мина Дичева . В своите артистични изяви Дичева експериментира в търсене на нови пространства за създаване на изкуство. Последната работа на художничката е била коментар на креативната индустрия. По думите на Дичева много от..

публикувано на 13.08.25 в 11:10

Новата книга на Роб Дън – препоръка да се обърнем към законите на природата

В "Нашият ден" разговаряме за книгата "Естествена история на бъдещето" от Роб Дън с преводача Александър Маринов-Санчо . Преглед на различни научни изследвания се крие зад любопитното заглавие, заявява  Маринов и допълва, че това не е книга-пророчество, а по-скоро препоръка за човека – да се обърне към законите на природата, вместо да работи..

публикувано на 13.08.25 в 10:49