Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на издателства, приятели и поддържници на каузата на АБУЧ.
Конференцията започва в София на 22 юли и продължава в Благоевград до 24 юли под мотото "Образованието като грижа и ценност".
Събитието започна с изпълнение на националния химн на Р България. Мелнишкият епископ Герасим, в съслужение с други духовници и църковни певци, извърши тържествен водосвет. Епископ Герасим поздрави и благослови след това участниците във форума и учениците в българските задгранични училища. Габриела Иванова, ученичка от БУ "Райна Княгиня" - Дъблин, зарадва с невероятния си глас присъстващите, изпявайки "Притури се планината".
Говорителят на АБУЧ г-жа Ивелина Аврамова откри форума и даде думата за кратък обобщителен доклад на председателя на Асоциацията г-жа Петя Цанева. Към участниците в конференцията се обърна и министърът на образоването проф. Галин Цоков, който подчерта значението на българските училища по света и се спря накратко на някои програми, по които МОН работи с тях. Български училища зад граница има в 43 държави на 6 континента, каза проф. Цоков.
В тези училища преподават две хиляди учители. Със специалната почетна награда на Министерството на образованието и науката "Пробуда", която бе учредена миналата година, бяха удостоени д-р Ирина Ботева-Владикова и г-жа Петя Цанева. Те получиха статуетката "Пробуда", изработена от Вежди Рашидов, от министъра на образованието и науката, аплодирани от участниците във форума.
През следващите дни от проявата в базата на ЮЗУ "Неофит Рилски" в благоевградския кв. "Бачиново" участниците ще се включат в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в два тематични кръга – "Литературният текст в началния етап: предизвикателства в разбирането" и "Говоря, чета на глас, разбирам: фонетични и интонационни упражнения в услуга на проговарянето/говоренето на български език".
Ще бъдат представени дейностите на Министерството на образованието и науката, насочени към българските училища зад граница, а също – реализираните проекти по Националната програма "Неразказаните истории на българите". Предвидено е и представяне на адаптираната версия на романа "Под игото" за българчета зад граница на актьора Руси Чанев.
Чуйте пряко включване в "Артефир" от Годишната конференция "Образованието като грижа и ценност" на Асоциацията на българските училища в чужбина в София; на актьора Руси Чанев и на генералния директор на БНР Милен Митев за дарението на общественото радио, които ще представят адаптацията на романа "Под игото" за младите българи в чужбина.
Чуйте подробности от звуковите файлове.
Асоциацията на българските училища в чужбина има повече от 250 членове, развиващи просветна дейност в Европа, Азия, Северна Америка, Южна Америка, Африка, Австралия. Организацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България, популяризира българския език и култура, изпълнява и важната роля да отстоява правата на училищата пред българската държава, както и да спомага за изработването на специализирани програми и методики за обучение по български език в чужбина и да инициира законодателни промени.
Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) е доброволно, независимо, неправителствено и неполитическо сдружение със седалище в София, учредено съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Асоциацията подпомага дейността на българските училища и образователни центрове извън България и популяризира българския език и култура.
Снимки – Асоциация на българските училища в чужбина
В редакция "Хумор и сатира" изкуствен интелект не вирее, всичките сме хора и затова сме и ЧОВЕЦИ, та помагаме, в което можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Рашко Младенов, Антон Радичев, Иван..
Спектакълът "Арт" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Постановката по една от най-известните пиеси на Ясмина Реза е на режисьора Живко Гущеров, който е работил по превода на Красимир Мирчев. Пиесата, писана през 1994 година, се играе с голям успех в целия свят и е отличена с едни от..
"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..
Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война? "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..
Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант. Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg