Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

| обновено на 23.07.24 в 11:30
Илияна Йотова
Снимка: БНР

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г.

На форума взеха участие над 30 известни учени слависти от 11 държави, както и техни български колеги. Те обсъдиха значението на буквите, думите, езика, културата и мъдростта за славянското наследство и неговото разпространение в съвременния свят. Особен акцент бе поставен върху ролята на България в създаването на третата християнска цивилизация – славянската.

В ефира на предаването "Нашият ден" вицепрезидентът Илияна Йотова изрази благодарността си към Българското национално радио за дългогодишното партньорство, подчертавайки важността на разпространението на българската история и култура. Йотова заяви, че предстои много работа за развитието и възстановяването на позициите на българистиката по света, като изрази удовлетворение от нарастващия интерес и участието на учени от различни държави.

Йотова подчерта липсата на национална и държавна политика в опазването и разпространението на българският език и идентичност, въпреки сериозните научни достижения в университетите и Българската академия на науките. Според нея е необходимо координиран подход, за да се покаже значението на българистиката в съвременния свят.

Вицепрезидентът акцентира върху значението на България като родина на славянската култура и необходимостта да се отстоява това място. В предаването тя цитира резултати от анкета на Пловдивския университет, според която много деца на български семейства в чужбина не говорят български език. Йотова подчерта необходимостта тези деца да учат езика, за да запазят връзката си с българската култура.

"Има много семейства, в които не се говори български език. Около 40% от тези деца казват, че се чувстват българи, но също толкова казват, че се чувстват и българи, и граждани на държавата, в която живеят. Тук е нашата голяма задача, ние не можем да се месим в хорските дела, но можем да направим така, че тези деца да учат нашия език“, казва тя.

Йотова отбеляза и липсата на добри възможности за представяне на съвременни български културни достижения и необходимостта от обновяване и разширяване на дейността на българските културни центрове в чужбина.

"Единият от въпросите е ситуацията със сегашните културни центрове на България в няколко европейски столици. Това са центрове, създавани преди 1989 г. с възможностите на тогавашната държава и с друг тип културна политика. Те буквално мимикрират в момента, те са подчинени на Министерството на културата, нямат достатъчно човешки и финансов ресурс. Нищо не пречи въз основата на тези, съществуващи вече културни центрове, колкото и да е ограничена тяхната дейност, да бъдат базата за един голям културен институт на България", посочи тя.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39