Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

4
Разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол
Снимка: БНР

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов, научен ръководител на разкопките.

Спасителните археологически проучвания на мястото, предназначено за новата Созополска автогара, са започнали още през март месец, разказва д-р Иванов. Археолозите за открили еднокорабна църква с притвор, датираща около XII-XIII в. и заобиколена от некропол. Погребенията в некропола са на три нива, като впечатление прави наличието на много детски останки. На мястото е практикуван обредът на препогребването, когато в един семеен гроб се прибавят новите починали, затова археолозите се натъкват на 6-7 скелета един върху друг. Има и погребани на кръст, което е препратка към християнската символика. В дълбочината на некропола разкопките достигат до артефакти от Късната античност и ранната Византия. Интересна практика е преизползването на каменни блокове от предходни светски сгради за изграждането на погребални структури и покрития.  

Обектът е многопластов и неслучайно Созопол е архитектурен и исторически резерват, изтъква д-р Иванов. Находките в местността реконструират миналото парче по парче и обогатяват представата за средновековното и античното минало на Созопол. Разкопките на обект "Автогара" биха били чудесна врата към Стария град, смята д-р Иванов. За целта археологическите проучвания трябва да приключат, а откритията трябва да бъдат документирани и експонирани в хармония с проекта за автогара.

"Пожелавам си архитектурни детайли, останки в дълбочина, по-интересни римски гробници с архитектурни детайли", казва в края на разговора археологът.

Още за обекта и артефактите в него – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде пак...

В редакция "Хумор и сатира" сме установили, че у нас, пък и по света, процесите и явленията се повтарят с учудваща упоритост. Примерите са безброй, а някои от тях можете да чуете веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по..

публикувано на 06.09.24 в 17:20

История за трансформиращата сила на любовта и приятелството

"Оскар и розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит отвежда зрителите на вълнуващо пътешествие, което надхвърля границите на възрастта и времето. Превод: Снежина Русинова-Здравкова Режисьор: Стефан Спасов. Сценография и костюми: Нина Пашова. Музика: Милен Кукошаров. Участват: Мария Стефанова, Радина Боршош. Това е история за трансформиращата сила на любовта..

публикувано на 06.09.24 в 15:45

Пловдивчани празнуват на фестивала Station Street

Цветан Цветанов се включва на живо от празничния Пловдив, за да разкаже в "Нашият ден" за фестивала Station Street . Името на събитието е намигване към предишното название на любимата пловдивска улица "Иван Вазов", която била известна като "Станционна", тъй като води до гарата, разказва Цветанов. За втора поредна година фестивалът е..

публикувано на 06.09.24 в 10:20

Националният Военноисторически музей със специална експозиция в празничния ден

Национален Военноисторически музей ще зарадва своите посетители в днешния празничен ден с обновена визия и специална експозиция, посветена на Съединението на Княжество България с Източна Румелия . В "Нашият ден" повече по темата разказва Славея Сурчева , директор на музейния отдел "Връзки с обществеността". Националният военноисторически..

публикувано на 06.09.24 в 10:05

Книга, която се чува и вижда

Романът на Тодор П. Тодоров "Хагабула" вече има признание и награди – роман на годината и беше отличен със специално споменаване от журито на Европейската награда за литература. Авторът, който е преподавател във Филосфския факултет на Софийския университет, до този момент пише само разкази и това е първият му роман. По негово признание да пише..

публикувано на 05.09.24 в 16:45