Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

| обновено на 24.07.24 в 12:20
Снимка: Pixabay

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас.

В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава хора и организации, които чувства съпричастни към наградата си, подчертавайки, че стореното добро е плод на усилията и взаимната подкрепа на много хора.

"В края на февруари 2022 г., когато се случиха събитията в Украйна, ние разбрахме от медиите, че пристигат бежанци в град Варна. Тъй като владея руски език, реших да се регистрирам като доброволец в някои платформи, които се посещаваха от бежанци и по този начин да помогна на тези хора", разказва д-р Димитрова.

Започвайки като доброволец, тя започва да получава обаждания и писма по имейл и вайбър с въпроси, свързани с решаването на определени здравословни проблеми и достъп до медицинска помощ. "Това не ме затрудняваше, защото е част от обичайната ми работа като общопрактикуващ лекар".

През май 2022 г. се взема решение относно осигуряването на бежанците и възможността те да избират личен лекар в България, което да им даде достъп до здравната система. "Бидейки личен лекар, аз започнах да ги приемам като хора в моята пациентска листа", обяснява тя.

"Поне 40 колеги от 300, може и повече, започнаха да приемат украински бежанци и с това решението на този проблем стана възможно. Така неформално и през здравна каса започнахме да указваме медицинска помощ на бежанците, в повечето случаи безплатно", завършва д-р Димитрова.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45