"Моят път към себе си" е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане лекар.
"Ървин Ялом е наистина един от великите хора в психотерапията, наш съвременник, който може да равняваме с фигури като Фройд и Юнг. – казва психологът и екзистенциален психотерапевт Пламен Димитров – Професорът е учен, практикуващ и до ден-днешен, въпреки че вече е на 93 години, има нова съпруга. Той е написал майсторска ретроспекция на един богат, дълбок и смислен живот – своя. Не злоупотребява с термини, но е изключително пластичен и образен."
Според Пламен Димитров Ървин Ялом допринася и за един нов литературен жанр, този на психотерапевтичния роман. Професорът мисли за тази своя книга като за последна, но животът му поднася изненада и в момента той подготвя следваща.
"Ялом става професионалист и автор, след като преди всичко е едно прекрасно човешко същество, което не се притеснява да споделя уязвимостта си. Той е непостижим в разкриването, споделя лични терзания и проблеми. Книгата започва с негов сън, който му припомня началото на емпатията в живота му. Той ни предлага като филм не само ранния си живот, но и всичките си болки. Психоанализата му е тясна, той намира в литературата много неща отвъд нея."
Чуйте още за мемоарите на Ървин Ялом в "Артефир".
Снимка – изд. Изток-Запад
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg