Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Митов – назад във времето

Израел, когато войната я нямаше

4
Снимка: Иван Русланов

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя".

Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия.

"Израел е първата "западна" страна, която посетих. Всъщност, ако напълно сме коректни – първата азиатска страна, която се приема само в Европа…и в Америка, разбира се."

Цветен разказ, по антонмитовски, за невероятното пътешествие от Амстердам до Израел.

Първи впечатления от Обетованата земя тогава: "Смешно ми беше, защото току-що идвам аз от държава, където е паднала (не буквално) Берлинската стена, а отивам на място, където в момента изграждаха стена… Много по-голяма от Берлинската".

За обучителния процес по бизнес, бронирания автобус, шофьорa-майор, въоръжения охранител, сигурността и преживените два атентата. За посетените от него забележителности по Светите места и още интересни случки – чуйте в звуковия файл.

Снимки: Иван Русланов, личен архив на Антон Митов
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност. Гост в Lege Artis е анестезиологът..

публикувано на 16.10.24 в 11:39