Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година.


Четивото съдържа 24 репортажа с много снимки из непознати кътчета на Йордания, до които дамата е достигнала с колело. Първото представяне на книгата, която е написана на английски език, е в столицата Аман, в емблематичната сграда "Petra National Trust" с домакин принцеса Дана Фирас, посланик на добра воля на ЮНЕСКО. Изданието е високо оценено от Кралския двор на Йордания. Нора Михайлова събира впечатленията си по време на локдауна в началото на Ковид пандемията, когато след първите няколко тежки дни със забрани се ражда невероятната жажда за живот и пътешествия у авторката. Томчето е събрало послания за сходните ценности между религиите и културите на българския и йорданския народ. В него се преплитат история, религия, поезия и философия, уникална природа и приятелство. 


Моята събеседничка Нора Михайлова, както вече сте разбрали, в свободното си време кара колело на дълги разстояния. В Йордания е била 270 дена на велосипед. Страстта ѝ към колоезденето се запалва във Вашингтон. В Израел, където съпругът ѝ е на работа, създава групата Bike with me. Заедно с дипломати от различни страни (Чехия, Словакия, Австрия, Норвегия, Щатите, Канада, Египет, Англия) прави велосипедни обиколки в Херцлия и Тел Авив. Събирали се всяка сутрин, в 7 часа, а съпругът ѝ се чудел на ентусиазма им. Участват дори и в Триатлона на Херцлия, където спечелили трето място.


"Когато дойдох в Йордания се включих в групата Cycling Jordan, споделя Нора Михайлова. Карам също и сама на големи разстояния, понякога дори и по 40-50 км на ден. Стигнала съм до такива места, където ми се струва, че човешки крак не е стъпвал, като Маунт Небо, Ум ар Расас, Вади Муджиб, крепостта Мукауир, където е обезглавен Йоан Кръстител. Някои познати ме питаха, как може сама жена да обикаля на велосипед из арабска страна. Но аз искам да ги успокоя: йорданците са най-милите и приветливи хора, които познавам."

Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Йордания, пише на страницата си във Фейсбук Passport tales with Noraза книгата "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване": Този проект беше плод на любов, улавяне на спиращите дъха пейзажи, невероятната култура и незабравимите преживявания, на които се натъкнах, докато карах велосипед през Йордания. От оживените улици на Аман до спокойната красота на Уади Рум, всяка страница е свидетелство за приключението и откритието, което ви очаква зад всеки ъгъл. независимо дали сте ентусиаст на пътешествията, любители на колоезденето или просто някой, който обича добрата история, надявам се, че тази книга ще ви вдъхнови да предприемете свое собствено пътешествие – независимо дали е по света или в себе си, завършва Нора Михайлова.


Снимки: личен архив на Нора Михайлова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Крикор Асланян: Поднасянето на чай в Мароко е ритуал

"Оказа се, че имам феноменална памет. Няма една дума, която да е преписана отнякъде. Всичко, което споделям, е по памет. Събития, имена, дори дати, помня", казва гостът в "Покана за пътуване" Крикор Асланян. Подчертавам го, защото авторът на книгата "Един софийски малчуган разказва" е на 87, а продължава не само да пише, ами и да мечтае за още..

публикувано на 07.09.24 в 09:35
Писателско кафене, 1935 г.

Бохемството – артпоза или политгримаса?

В две предавания "Премълчаната история" продължава вглеждането в т. нар. "бохемство" – в неговите класически и соц. варианти. Говорим за местата и хората, за субкултурния контекст на явлението. В първата част участват: Мариана Първанова, автор на книги за софийската и бургаската бохема, подготвила ново издание за Варна, което скоро ще излезе на..

обновено на 05.09.24 в 10:41

Пивовари: Епизод 4 – Микропивоварите, ароматът и личното – Крафт като живот

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас, след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод  с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: Братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 04.09.24 в 13:05

Антарктида – познатата и непозната: 3 епизод – Учените в действие

В третия епизод от поредицата ви разказваме за работата, която нашите учени извършват на ледения континент. В началото доц. Борислав Александров от УАСГ разказва как се подбират хората, които нееднократно е участвал в българските експедиции. Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод – Началото Антарктида – познатата и..

публикувано на 03.09.24 в 14:35
Северен елен

Как спят животните?

Науката не спи, но животните спят по най-причудливи начини. Да си припомним Спящата катерица от "Алиса в страната на чудесата", която не може да реши дали спи, когато диша, или диша, когато спи. Оказва се, че и извън разюзданото въображение на Луис Карол съществуват някои доста чудати животни.   Никола Кереков разказва във "Време за наука" за..

публикувано на 03.09.24 в 13:03