Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж.
Изборът на творчески ателиета е много голям: "Академично рисуване“, "Живопис“, "Графика“, "Скулптура“, „Илюстрация“, „Комикс“, „Калиграфия“, „Чудния свят на изкуството“, „Керамика“, „Мозайка“, „Витраж“, „Икона“, „Кукли“ и „Куклена къща“, „Експериментална живопис“, "Стоп моушън анимация“, „Рециклиране – скулптури и играчки от отпадъци“, „Ръчна хартия и папие маше“, „Сценография и кукли за куклен театър“, „Костюми“, Порцелан и стъкло“, „Текстил“, „Плакат и картички с еко-кауза“, а за по-големите ученици: „Компютърна графика и анимация“.
Освен работата в ателиетата на НХА, програмата включва лекции и рисуване в музеите и галериите, пленерно рисуване, а също и срещи с артисти. Анжела Минкова, например, ще покаже древната арабска техника за рисуване върху вода "Ебру“, Златка Андреева – как се прави ръчна хартия, темата на работилницата на Ваня Иванова, куклен режисьор е "Живият предмет“, а Анри Кулев ще представи новия си анимационен филм "Копче за сън" по "Пет приказки“ от Валери Петров.
С децата ще работят студенти от различните специалности в НХА и завършили втора специалност "Теория и практика на художественото образование“ възпитаници на Академията. Разнообразието е голямо, принципът на участие е максимална гъвкавост, така че деца и родители да успеят да съчетаят и участието в Лятната академия, и почивката си.
Повече за Лятната академия за деца и ученици ще научите от Мария Ландова, основател и ръководител на проекта.
Снимка – НХА
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg