Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов. 

Любомир Любенов"Математика без граници", според Любенов, е един математически турнир, който той възражда през 2013 година, но под една или друга форма е съществувал от 1987 година. Това е състезание, – уточнява той, – което започва от есента и приключва през следващото лято, като в него има четири етапа, в които участват ученици от различни възрастови групи. Целта ни е да приобщим към математиката, която е в основата на много бъдещи възможни реализации, деца от различни възрасти и райони на България." 

"Освен умения и таланти, за да се спечели едно дете за математиката, са необходими и награди, за това и в нашите състезания има такива", разказа Любомир Любенов. В състезанията, ежегодно участват ученици от 43 държави и тъй като учебните програми във всяка държава са различни, ние сме създали една примерна програма, в която включваме изчислителни, логически и задачи с малко геометрия.  В "Математика без граници" България е най-добре представената страна, сега на 11-ото, последно състезание в Несебър, сред нашите ученици нямаше дете, което да не е решило 75 процента от задачите, обобщава Любомир Любенов. Участниците от Сърбия, Китай, Филипините и Виетнам са конкуренция на българчетата, става ясно в разговора. 

Относно обучението по математика в средното образование у нас, според преподавателя, от години се наблюдава едно прекъсване в процеса след седми клас, което с натрупването през годините води и до крайните резултати при представянето на учениците на матурите. 

"Проблемът е, че ние чисто методически поставяме една бариера в седми клас, като го поставяме като бариера за тяхното бъдеще и учениците прегарят в тази седмокласна битка, а в 7-и клас се изучава наистина трудна математика – алгебра и геометрия, това е изпитание за подрастващите и след него броят на желаещите да се занимават и изучават математика намалява", споделя Любомир Любенов.  Много по-различен начин на оформяне на учебниците и програмите би предложил дългогодишният преподавател, за да се поставят математическите изисквания с психологическото и интелектуално развитие на младите в България.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05