Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.
Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота в българските села там. Той е изграден на базата на записи на самата авторка, превърнати след това в артистичен проект от Светослав Тодоров.
"Бесарабските българи са запазили езика, културата, традициите и самосъзнанието си. Първоначално се фокусирах върху един по-видим пласт на културата им, но направих 14 пътувания и постепенно започнах да откривам много исторически и политически пластове. За 200 години там осем пъти се сменя властта, държавността. Неведнъж съм си говорила с тях, те са свикнали на тези постоянни промени и това е една от основните причини да се запази тяхната идентичност, защото тя е убежище, сигурност."– казва авторката Михаела Аройо.
"Михаела Аройо работи вече с визуалния език на една нова документалистика – казва куратора Надежда Павлова – избирахме снимки за изложбата по системата на "културния айсберг" с определени теми, които в началото са по-битови, а по нататък стават по-метафорични".
"Често ги питам в какъв момент им се е случвало, да се самоопределят по някакъв начин – казва Михаела Аройо – и първото осъзнаване на идентичността им чрез езика. Преди са живели по-компактно и по-консервирано и живота им днес е много променен. Те следват процесите, които започнаха при нас през 90-те, и са много любопитни за това какво се случва в България".
Изложбата може да се разгледа през целия месец август, а след това предстоят още срещи и дискусии по темата. Чуйте Михаела Аройо и Надежда Павлова в "Артефир".
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg