Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник Димитър Вукадинов от дървенишкия храм "Св.Георги". В негова памет излезе книгата "Разкази за Божия човек", в която десетки хора си спомнят за светостта му.
Авторът на сборника, Николай Иванов, иподякон, който е служил с отец Димитър и също така се занимава с църковна дърворезба, споделя своите спомени и разказва истории, събрани от други свидетели на делото му. Николай се захваща с написването на книгата осем години след смъртта на свещеника и му коства четири години усилен труд, за да я завърши.
В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден", Николай Иванов разказва:
"Първо, отецът имаше голяма любов към хората. Беше всеотдаен и жертвен човек. Това е което търсим и за което мечтаем – някой да ни обича и да се грижи за нас."
Отец Димитър Вукадинов не само говореше за любовта, но я показваше с действията си. Той създаде кухня за социално слаби и помагаше на бедните. Изградил е отново храма, събира голяма енория и започва просветителска дейност. В храма се продавала литература, провеждали се курсове по иконопис, църковно пеене, вероучение за деца и възрастни, поклоннически пътувания, беседи с богослови. Всестранно обгрижване на неговото паство и дори на хората от квартала било основна част от живота му, защото всички прибягвали към него за погребения и опела. Той много пъти дори е опявал хората по домовете, дори когато това било забранено, и го викали нощем, но той се отзовавал.
"Гробищният парк е запазен, благодарение на него, защото е имало план там да се направи градина", спомня си Николай.
Отец Димитър бил и голям молитвеник. Много хора споделят, че след неговата молитва са намерили работа на другия ден или операция от раково заболяване е минала по чуден начин.
Тези разкази за живота и делото на отец Димитър Вукадинов показват как истинската любов и отдаденост могат да променят живота на много хора. В свят, който често търси само красивите думи, той ни напомня, че истинската любов се изразява в действия.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg