Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Кюмюрджиев:

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване. 

"Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за въоръжени конфликти, било е жестоко, борба за власт, ресурси. Индианците са предоставяли земя на първите бели колонисти, но са разбрали по-късно, че на белия никога не му стига. Това е един дълъг етап, който в 19 век започва да се осмисля по нов начин след Гражданската война. С премахването на робството на изток започва движение за хуманно отношение към коренното население. Тогава се заражда и идеята за резерватите, които са замислени като места, в които индианците ще бъдат "сигурни", разказва Любомир Кюмюрджиев.

След дълги години интерес към темата Любомир Кюмюрджиев успява да посети индиански резервати в Северна Америка. 

"Различни посетители има там, но гостите, които се интересуват от нещо повече от снимка с вожда и игра в казината, се допускат по-трудно. Исках да разбера повече за историята от самите носители, но на повечето места срещнах отказ от комуникация. Там има по няколко пласта – най-горният е абсолютно бутафорен, той е предоставен на белия човек за атракция. Но ако прескочиш това ниво, попадаш на по-дълбока враждебност към белия. Това възприемане още стои. Все пак зависи кое е племето. От една страна, те имат своето право, но от друга, е време да се погледне с други очи. Те могат да направят много повече за себе си, ако загърбят това трагично минало."

Чуйте още за културата и съвременния начин на живот в индианските резервати в "Какво се случва пътува".

Снимки – Българско общество по индианистика "Орловият кръг"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предпразнична Рождественска импресия

"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..

публикувано на 22.12.24 в 09:45

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16