По време на горещите летни дни е важно да се полагат специални грижи за домашните любимци, за да се гарантира тяхното здраве и комфорт. Според д-р Надежда Мечева, ръководител на клиниката за бездомни животни към фондация "Четири лапи“, големите горещини могат да бъдат особено опасни за животните. Тя подчертава, че трябва да сме внимателни с разходките през средните часове на деня, когато температурите са най-високи. Разходките е добре да се извършват в ранните часове, за да се избегнат наранявания на лапичките и прегряване.
Освен това, д-р Мечева препоръчва да не оставяме домашните любимци в автомобили и да включваме климатик, когато е необходимо. Животните трябва да имат постоянен достъп до прясна вода, която трябва да се подменя редовно и да не се оставя на пряка слънчева светлина. Тя също така съветва да се използва слънцезащитен крем за кучетата с вдигнати уши, като вътрешната част на ушите, носът и лапите трябва да бъдат намазани, за да се предотврати изгаряне.
Котките обичат да се крият в жегите, затова в дома трябва да им се осигурят по-сенчести места. За домашните любимци, които се отглеждат на двор, също е важно да има сянка. Ако имаме птици, не трябва да ги излагаме на пряка слънчева светлина.
Животните често променят хранителния си режим през лятото, като могат да пропуснат хранене или да намалят количеството храна.
Къпането на кучетата в басейн е приятно, но не трябва да бъде ежедневно, тъй като влагата може да доведе до появата на гъбички.
Тези препоръки на д-р Мечева са важни за осигуряване на здравето и комфорта на нашите домашни любимци през горещите летни дни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg