От 9 до 15 август България посреща над 200 ученици и младежи от цял свят, които ще се включат в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, създадена от българи. Бургас е домакин на форума и на 14 август ще станат известни победителите. В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети. Част от тях са Университетът за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед в Абу Даби, Университетът в Копенхаген и Оксфорд, както и институтът INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Именно у нас са създадени първите международни олимпиади, през 1989 г. е тази по информатика, през 2003 година правим Олимпиадата по лингвистика, така че, когато сложиш ръка до ръка да вървят езиците и информатиката, следващата естествена стъпка е Олимпиада по информатика, и аз се радвам, че поставя началото имено отново у нас", заяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Александър Велинов, съосновател на инициативата.
Изкуственият интелект навлезе в живота ни и всеки го използва по един или друг начин, допълва той.
"Изкуственият интелект е много красива статистика, която показва връзката между това как мислят хората и как досега даваха резултати, и тя е едно свързващо звено между стандартния софтуер, който използваме, но той няма елемент на креативност, иновации и елемент на случайност, който обаче го има при хората, за да бъдем ние различни", уточнява Велинов.
Изкуственият интелект, според него, ще навлезе в различни професии, това ще се отрази върху живота на много хора, но ще бъде в помощ на хората. Този интелект няма как да замени човека, той би могъл да улесни неговата работа, предлагайки му различни решения с техните плюсове и минуси, тъй като той генерира тези резултати на базата на статистика, разяснява Велинов.
Състезанието по изкуствен интелект се състои от два сегмента – научен и практически. "Основният фокус е върху машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение. Това са най-широко застъпените теми както в академичните среди, така и в бизнеса. В тази част ще се разглеждат сериозни изследователски казуси", обяснява Александър Велинов, който е съосновател на състезанието.
В практическия кръг, допълва той, учениците ще имат възможност да работят с избрано от тях приложение за изкуствен интелект и ще имат за задача да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение. Целта е тази олимпиада ежегодно да се провежда в различни държави по света.
Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи – Лора Динева, която има над 10 години опит в организирането на национални лингвистични събития, доц. Росица Декова от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“, Елена Маринова, съосновател на "Мусала Софт“, Александър Велинов, който от 2003 г. почти непрестанно е бил ръководител на Националния ни отбор по лингвистика, и Ива Гумнишка – бивш състезател и златен медалист от Международната олимпиада по лингвистика.
Целия разговор на Ани Костова с Александър Велинов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – ioai-official.org
Италианският град Лече е разположен, там където започва токът на Ботуша и се срещат водите на Йонийско и Адриатическо море, а високи живописни скали се редуват със златни плажове и гори. Наричат го "Флоренция на Юга" или "Бароковата перла на Италия". И това не е изненадващо. Този архитектурен стил царува по улиците на историческия център. В него се..
Отправяме се на пътешествие към два от останалите обекти на Музея на занаятите в Троян. Запознаваме се с историята на единствената художествена галерия в града "Серякова къща", построена на мястото на дома на Ботевия четник Георги Серяков (Гио). За отношението на посетителите към изобразителното изкуство и различните изложби, които галерията..
България има реален интерес да инвестира средства в квантовите компютри, ако иска да е в крак с времето. Страната ни има потенциал и специалисти за това. Тя се изкачва в челните редици на квантовата физика, а технологичните новости не спират да ни изненадват. Фантастиката става реалност, а квантовите компютри отварят врата към нови възможности и..
"Не е добра идея да строите дома си или това, на което държите, в речното легло или руслото на реката, защото дори и да има засушаване в определен период, както видяхме и през последните години, все пак един ден ще завали и тези речни легла ще оживеят и тези води трябва да минат от някъде и ако сте си построили имота в речното корито или легло,..
Освен бинарната номенклатура и йерархична система за класификация на организмите, която служи като основа на модерната биологична систематика, името на Карл Линей се свързва и с вид преса за сушене на растения. Той не е изобретателят на пресата, защото още преди неговото време, са съществували преси за сушене на растения – основен уред в..
Едно пътуване, започнало преди повече от 30 години, има нова спирка в Берлин. Фотографската изложба “Пътешествия“ на Симеон Лютаков , която включва кадри..
В навечерието на Деня на народните будители ефирната поредица "Събуди се, България!" на Terra Култура събира в четири октомврийски епизода..
В рамките на фестивала CineLibri в София гостува шведският актьор и писател Юнас Карлсон , за да представи своя роман "Дъждовният човек" . В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg