Със златен медал, 3 сребърни и 3 бронзови медала, и звезда на Азия по математика приключи поредното участие на България в откритото първенство на Азия по математика, което се проведе в Сеул, Южна Корея, и приключи в края на юли.
До финала се класираха 1600 ученици от Азербайджан, Бразилия, България, Виетнам, Индонезия, Индия, Казахстан, Киргистан, Китай, Макао, Сингапур, Тайланд, Турция, Хонконг и Филипините. И в десетте възрастови групи участниците решаваха 30 задачи с отворен отговор за 120 минути.
Златен медал и звездата получи десетокласникът от ППМГ "Гео Милев" – Стара Загора и Академията по математика към Центъра за подкрепа на личностното развитие в Стара Загора Радослав Светославов Балкански. "Тези награди са резултат от много години труд, тъй като аз за пета поредна година участвам в това състезание, а конкуренцията е огромна, задачите си много трудни и голяма част от тях не се изучават в България, за това съм много горд, първо, че представих България и спечелих златен медал и звезда", заяви в ефира на "Следобед за любопитните" Радослав Балкански.
Той от първи клас се състезава по математика и дължи успехите си на семейството и преподавателите си. На 15 юли Радослав спечели в Куала Лумпур (Малайзия) златен медал и абсолютната победа в WMI Mini Math Creative Competition с "геометрията в Долината на тракийските царе".
"Това е второто математическо състезание в Азия, на което участвам отново за пета поредна година, но е с по-специфичен формат. Конкуренция от участници е от целия свят и също е много трудно. Тази година е моето второ индивидуално участие. Миналата година участвах със задача на тема: Математиката в природата и роза дамасцена, като идеята е да представя културните ценности на България през погледа на математиката.
Тази година избрах темата: математиката в Долината на тракийските царе. Направих едно проучване с моя учител Любомир Любенов, в което разглеждаме геометричните форми, които се образуват в долината около Казанлък. Интересното е, че се образуват интересни фигури – например кръгове от гробниците открити в района, като центърът е Севтополис, като те са от един и същи период. Така чрез математиката представям нашето културно наследство", уточни в предаването Радослав Балкански.
"Математиката и точните науки са в основата на развитието на всичко днес. Без математика не може да има реален успех", категоричен е десетокласникът.
През септември в Стара Загора предстоят две финални събития – среща на математическите таланти от България и членове на клуб "Математически таланти", и финалният кръг на 11-ото издание на турнира "Математическа дъга". И двете прояви се организират от фондация "Математика без граници" и фондация "Миню Балкански".
"Всичко зависи от семейството, за да имат успех децата. Българските ученици са много талантливи и умни, важното е да бъдат спечелени, това зависи и от нас – преподавателите", сподели в ефира на БНР и предаването "Следобед за любопитните" Венелина Димова, педагог и член на УС и Съвета на мъдреците на ПГ "Проф. Минко Балкански" в Стара Загора.
Снимки – личен архив
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg