Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Висящото кафе" е дошло у нас от Неапол

31
Мария Маца, директор на Италианския културен институт
Снимка: Италиански културен институт

Когато попитах директора на Италианския културен институт Мария Маца за коя част от родната ѝ страна би искала да говорим, тя мигновено отсече – Кампания. Но преди да започнем разходката с нея из тази италианска област,  помолих г-жа Маца да се представи с няколко думи. Оказа се, че по образование тя е оперна певица, но преди да започне дипломатическата си кариера е била учителка по немски.

Г-жа Мария Маца ще ни отведе в подножието на Везувий с разказа си. Но от 5 септември до 20 декември и вие ще можете да се пренесете там. Чрез изложбата на художничката Адриана Пинятели Мангони, която разказва история чрез образи и се връща назад далеч във времето. Панелите с изображенията за пътешествие през вулканите на Магна Греция между просветлението и романтизма, можете да разгледате от външната страна на италианското посолство в София на ул. "Париж". Изображенията мисловно проследяват огнения маршрут на действащите в момента италиански вулкани, който започва с вулканичния комплекс Кампи Флегрей и Везувий, продължава с дъгата, до голяма степен подводна, включваща активните вулкани Стромболи и Вулкано, и накрая завършва с Етна. Платната се опитват да фиксират фрагменти от вулканичен пейзаж във възприятието и интерпретацията на основните пътешественици, учени, художници и поети от 17-и, 18-и и 19-и век.

Изложбата е художествено и литературно пътуване между територия и история, между просветление и романтизъм, между научна и хуманистична мисъл, между изкуство и поезия, между паметта за миналото и преразглеждането на настоящето. Маршрутът на тези малки рисунки с гваш започва от Неапол, от Везувий и първо отива на северозапад, към Кампи Флегрей, земя на огън и вода, кратери и езера, мистерии и внушения. След това продължава на югоизток, от Портичи до равнината Пестум, доминирана от присъствието на храмовете. Оттук продължава по-нататък, към слънчевия и магически юг, пресичайки Магна Греция, до Сицилия и Еолийските острови. Куратор на изложбата е проф. Антонело Милиоци, Университет на Неапол Федерико II – Музеен център "Музеи на селскостопанските науки" – в Кралския дворец Портичи. Организатори у нас са Италиански културен институт в София, Посолството на Италия в Българи. Но до откриването има доста време. И аз върнах Мария Маца в Неапол с въпроса дали наистина в родния ѝ град  имат обичай на нова година да изхвърлят през прозорците старите си мебели. Оказа се, че е точно така и по този начин неаполитанците скъсват с всичко старо и ненужно от старата година. И започват новата начисто.


Директорът на Италианския културен институт Мария Маца развенча мита за Неапол като опасен град, в който властва мафията, но все пак ... не ходете в крайните квартали по тъмно.

Помните ли "висящото кафе", което беше на мода преди няколко години. Оказва се, че то е дошло у нас от Кампания. Разбрах го от  Мария Маца и нейния разказ за неаполитанското кафе. Но преди това още малко говорим за история. А после наблягаме на вкусното изброяване на основни блюда от неаполитанската кухня.

За десерт  директорът на Италианския културен институт Мария Маца споделя за апликацията на Министерството на културата Musei Italiani, която всеки може да си свали и да се ориентира в безкрайната върволица от места за посещаване в Италия

Целият разговор, чуйте в звуковия файл.

Снимките са предоставени на БНР от Италианския културен институт
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40
Илюстрация на Любен Зидаров

Скритата сила на вълшебната приказка – Разказвачите

Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...

публикувано на 26.03.25 в 09:23