Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят "Дунавски риболов и лодкостроене" празнува 50-годишнина

Етнографският музей в Тутракан е единствен по рода си на Балканите и по поречието на Дунав

Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене"
Снимка: winetour-northeast.bg

Било е време, когато рибарските мрежи са символизирали упорството, трудолюбието и вярата на хората по поречието на р. Дунав. Как се съхранява богатата материална и духовна култура, общественото устройство и бита на българите от крайдунавските рибарски селища?

На 50-годишнината от откриването на единствения по рода си на Балканите и по поречието на Дунав етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене", град Тутракан разговаряме в "Нашият ден" с музейния уредник Величко Атанасов.

По думите на Атанасов етнографският музей "Дунавски риболов и лодкостроене" е емблемата на Тутракан. В града има нов музей "Тутраканска епопея", посветен на българската бойна слава, но той по-трудно бива припознат от туристите, подчертава гостът.

Музеят "Дунавски риболов и лодкостроене" е бутиков и впечатлява със своята история и с разказите, които съхранява, заявява Атанасов. Въпреки че се води етнографски, музеят изпълнява и природонаучна функция, като отговаря на някои интересни въпроси за естествената среда в района. Например посетителите научават, че рибата в реката е намаляла поради изчезването на блатата, обяснява Атанасов.

Музейният уредник загатва някои от интересните разкази и обекти, с които туристите могат да се запознаят в етнографския музей.

По думите на Атанасов положението на съвременните рибари в района е тежко, тъй като държавата въвежда непосилни изисквания. Очаква се всеки рибар да се регистрира като едноличен търговец и да плаща високи данъци и такси. Атанасов пояснява, че за повечето рибари това е допълнителен поминък, който упражняват след работно време, а новите изисквания биха обезсмислили това усилие.

Музеят ще отпразнува своята 50-годишнина с поредица от събития. На 12 септември в Дунавския парк ще бъде открита изложба, посветена на музейната история, съобщава Атанасов.

Предстои и научната конференция "Културни наследства и общности" с научен ръководител проф. Николай Ненов, директор на Историческия музей в Русе.

Целия разговор чуйте в звуквоия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27