Диалозите с Михаил Неделчев на "Аполония" 2024 - така беше озаглавена вечерта-разговор с литературния историк, критик и публицист в Художествената галерия на Созопол. Бяха представени "Биографичните сюжети на литературния историк" на Елка Трайкова и "Разговори с Михаил Неделчев" на Пламен Дойнов – две книги, в които проф. Неделчев е главен герой. За тях говориха Пламен Дойнов, Елка Трайкова, Кирил Топалов и Веселин Методиев.
В предговора се към "Биографичните сюжети на литературния историк" Елка Трайкова пише: "Анкета прави опит да проследи житейския и творчески път на проф. Михаил Неделчев като поставя акцент върху родовата памет, приносите му към изследване и концептуализиране на българската литературна история, активното му участие в политическите процеси след 1989 г. Многопосочните разкази, които се разгръщат, надграждат и сблъскват, безспорно могат да бъдат допълнени с още събития, факти и личности и това ще ги направи документално по-плътни и по-колоритни. Книгата обаче си постави за цел да събере сюжети, белязали знакови етапи в многолетния, богат и сложен път през годините на М. Неделчев. Те не предполагат нито мемоарна равносметка, нито компесаторно наваксване на пропуснатите възможности, а се опитват да споят автобиографичното и литературноисторическото– характерни за неговия житейски и творчески портрет."
Ето какво четем в анотацията за "Разговори с Михаил Неделчев" на Пламен Дойнов: "Книгата събира разговори, водени от зимата на 2022 г. до лятото на 2023 г. Това са свободни литературоведски диалози, колегиално-приятелски събеседвания по проблеми от близкото литературно минало, в което Михаил Неделчев играе открояващо се значима роля. В тях ефектните концептуални формули се сплитат с цветни биографични и битови подробности, обогатяващи същностното разбиране на времена и личности, на професионални проблеми и културни герои. Словото на Михаил Неделчев, като всяко проникновено действено слово, разкрива тайни, но и прави неща. Разбира се, в основата остава магнетизмът на говоренето – удоволственото съпреживяване на разказа за миналото, интензивно споделено и лично осмислено. От една страна, става дума за опита за публично осъществяване на един алтернативен литератор в годините на комунистическия режим, а от друга – за поредицата от волеви и случайни избори, чрез които една личност отстоява автономността на заниманията с литература във всички времена."
Чуйте Пламен Дойнов и Михаил Неделчев:
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg